statystyki

Drobny biznes stracił optymizm, ale chce zatrudniać

autor: Patrycja Otto18.08.2015, 09:04; Aktualizacja: 18.08.2015, 09:47
Firma przyjazna MSP na start

Wzrostu zatrudnienia można oczekiwać też w handlu.źródło: Materiały Prasowe

Właściciele i menedżerowie coraz mniej chętnie mówią o wydatkach na inwestycje, bo nie wierzą w zmiany na lepsze w gospodarce i na własnym podwórku. Są za to szanse, że będą zatrudniać.

Dobre nastroje w biznesie stygną. Ubywa ankietowanych, którzy spodziewają się poprawy w gospodarce. Na zachowanie status quo w III kw. roku liczy ponad 62 proc. przedsiębiorców, aż o 21,7 pkt proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Zmian na lepsze oczekuje 14,2 proc. ankietowanych, podczas gdy kwartał temu było ich 26,8 proc. – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

– To ewidentnie efekt polityki, a dokładnie kończącej się kadencji Sejmu i czekających nas wyborów. Nie wiadomo też, jak nowi parlamentarzyści będą widzieć przyszłość polskiej gospodarki. Na razie słychać jedynie obietnice przedwyborcze – uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Jak zauważa Izabella Młynarczyk, analityk rynku w Keralla Research, obecnego nagłego pogorszenia nastrojów nie należy traktować analogicznie do klimatu z lat 2010–2013. Jest on według niej raczej wynikiem spodziewanego, sezonowego obniżenia konsumpcji wewnętrznej.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane