statystyki

Drobny biznes stracił optymizm, ale chce zatrudniać

autor: Patrycja Otto18.08.2015, 09:04; Aktualizacja: 18.08.2015, 09:47
Firma przyjazna MSP na start

Wzrostu zatrudnienia można oczekiwać też w handlu.źródło: Materiały Prasowe

Właściciele i menedżerowie coraz mniej chętnie mówią o wydatkach na inwestycje, bo nie wierzą w zmiany na lepsze w gospodarce i na własnym podwórku. Są za to szanse, że będą zatrudniać.

Dobre nastroje w biznesie stygną. Ubywa ankietowanych, którzy spodziewają się poprawy w gospodarce. Na zachowanie status quo w III kw. roku liczy ponad 62 proc. przedsiębiorców, aż o 21,7 pkt proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Zmian na lepsze oczekuje 14,2 proc. ankietowanych, podczas gdy kwartał temu było ich 26,8 proc. – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

– To ewidentnie efekt polityki, a dokładnie kończącej się kadencji Sejmu i czekających nas wyborów. Nie wiadomo też, jak nowi parlamentarzyści będą widzieć przyszłość polskiej gospodarki. Na razie słychać jedynie obietnice przedwyborcze – uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Jak zauważa Izabella Młynarczyk, analityk rynku w Keralla Research, obecnego nagłego pogorszenia nastrojów nie należy traktować analogicznie do klimatu z lat 2010–2013. Jest on według niej raczej wynikiem spodziewanego, sezonowego obniżenia konsumpcji wewnętrznej.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane