statystyki

Sektor MSP sobie radzi, choć przyhamował

autor: Patrycja Otto11.08.2015, 07:46; Aktualizacja: 11.08.2015, 09:33
Firma przyjazna MSP na start

Przychody MSP rosną wolniej.źródło: Materiały Prasowe

Rosyjskie embargo i deflacja doskwierają małym przedsiębiorstwom.

Przychody MSP rosną wolniej. W 2014 r. wyniosły 30,3 mld zł, czyli były już tylko o 5,9 proc. większe niż rok wcześniej. Dla porównania w 2013 r. wzrost wyniósł 20,8 proc. – wynika z analizy przygotowanej dla DGP przez wywiadownię gospodarczą Bisnode Polska. Ogółem zbadano dane finansowe 1022 firm z przychodami do 200 mln zł rocznie.

Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan, powodów może być kilka. Po pierwsze embargo wprowadzone przez Rosję na produkty z Polski, z powodu którego wiele firm nie tylko nie odnotowało wzrostu obrotów, ale wręcz miało spadki. Przykładem może być Zakład Mięsny Wierzejki, który przyznaje, że jego obroty zmniejszyły się w 2014 r. o blisko 10 proc.

Na niekorzyść przedsiębiorstw działała też deflacja producencka. Ceny dóbr produkcyjnych spadły w ubiegłym roku o 1,5 proc. w relacji do roku ubiegłego. – Handel hurtowy, detaliczny czy rolnictwo musiały się z kolei zmierzyć ze spadkiem cen żywności. Te zmalały w ostatnim roku o 0,9 proc. – komentuje Starczewska-Krzysztoszek.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane