statystyki

Sektor MSP sobie radzi, choć przyhamował

autor: Patrycja Otto11.08.2015, 07:46; Aktualizacja: 11.08.2015, 09:33
Firma przyjazna MSP na start

Przychody MSP rosną wolniej.źródło: Materiały Prasowe

Rosyjskie embargo i deflacja doskwierają małym przedsiębiorstwom.

Przychody MSP rosną wolniej. W 2014 r. wyniosły 30,3 mld zł, czyli były już tylko o 5,9 proc. większe niż rok wcześniej. Dla porównania w 2013 r. wzrost wyniósł 20,8 proc. – wynika z analizy przygotowanej dla DGP przez wywiadownię gospodarczą Bisnode Polska. Ogółem zbadano dane finansowe 1022 firm z przychodami do 200 mln zł rocznie.

Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan, powodów może być kilka. Po pierwsze embargo wprowadzone przez Rosję na produkty z Polski, z powodu którego wiele firm nie tylko nie odnotowało wzrostu obrotów, ale wręcz miało spadki. Przykładem może być Zakład Mięsny Wierzejki, który przyznaje, że jego obroty zmniejszyły się w 2014 r. o blisko 10 proc.

Na niekorzyść przedsiębiorstw działała też deflacja producencka. Ceny dóbr produkcyjnych spadły w ubiegłym roku o 1,5 proc. w relacji do roku ubiegłego. – Handel hurtowy, detaliczny czy rolnictwo musiały się z kolei zmierzyć ze spadkiem cen żywności. Te zmalały w ostatnim roku o 0,9 proc. – komentuje Starczewska-Krzysztoszek.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane