statystyki

Jak skłonić do współpracy biznes i naukowców

autor: Marek Girek19.11.2015, 08:55; Aktualizacja: 19.11.2015, 11:31
biznes, firma, urządzenia mobilne

Polscy informatycy znajdują się w światowej czołówce obok specjalistów z Indii czy Rosjiźródło: ShutterStock

Dzięki środkom unijnym polska gospodarka nabrała rozpędu. Aby mogła dalej gnać, nie wystarczy inwestować w infrastrukturę, ale przede wszystkim w technologie, które pomogą ją jak najpełniej wykorzystać. Porównując to do rynku motoryzacyjnego – wybudowaliśmy autostrady, a teraz musimy się skupić na tworzeniu nowoczesnych technologii niezbędnych do produkowania pojazdów, które będą po nich pędzić.

Polscy informatycy znajdują się w światowej czołówce obok specjalistów z Indii czy Rosji. Są przy tym jednym z najbardziej pożądanych „towarów eksportowych”. Nawet jeśli pracują w kraju, często piszą kody do aplikacji, na których zarabiają zachodnie koncerny. Paradoks polega na tym, że później ponosimy ogromne wydatki na zakup oprogramowania stworzonego przez Polaków dla IBM, Oracle, Intel czy Cisco.

A przecież pomysły naszych informatyków mogłyby komercjalizować rodzime koncerny, choćby przy wsparciu NCBR czy PARP. Ale by dostać bezzwrotną dotację, przedsiębiorcy muszą szukać rozwiązań głównie w polskiej nauce. Z drugiej strony naukowcy mają szansę na granty na badania, jeśli znajdą przedsiębiorcę, który zechce je współfinansować, a następnie wdrożyć wypracowane rozwiązania na rynek. Ten mechanizm nie jest w pełni wykorzystywany. Przedsiębiorcy wolą stać z dala od uczelni, bo boją się inwestować w ryzykowne badania – łatwiej kupić sprawdzony produkt. Naukowcy woleliby się skupić na badaniach, nie zajmując się stroną biznesową. I koło się zamyka.

W budżecie na lata 2014–2020 Komisja Europejska stawia na współpracę nauki z biznesem, co może się okazać przełomem w myśleniu o środkach unijnych. Po dotacje będzie można sięgać pod warunkiem, że te dwa środowiska będą współpracować i nie tylko wprowadzą na rynek nowatorskie rozwiązania, ale i wykażą się efektami. To w prostej linii prowadzi do rozwoju inteligentnych specjalizacji i gospodarki opartej na wiedzy.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane