statystyki

Kupili budynek, tak by ominąć przepisy przetargowe

autor: Sławomir Wikariak26.10.2020, 08:32; Aktualizacja: 12.11.2020, 12:17
Wyrok zgodny z tą opinią otworzy KE drogę do nałożenia kary na Austrię. Powinno to dać do myślenia również polskim zamawiającym. W przeszłości zdarzało się bowiem, że postępowali dokładnie tak samo jak wiedeński zarządca nieruchomości.

Wyrok zgodny z tą opinią otworzy KE drogę do nałożenia kary na Austrię. Powinno to dać do myślenia również polskim zamawiającym. W przeszłości zdarzało się bowiem, że postępowali dokładnie tak samo jak wiedeński zarządca nieruchomości.źródło: ShutterStock

Zakup budynku, którego plany były specjalnie dostosowane do potrzeb instytucji, stanowi zamówienie publiczne – uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wytoczonej Austrii. Powinni o tym pamiętać również polscy zamawiający, bo i w naszym kraju w ten sam sposób obchodzono obowiązek organizowania przetargów.

Dyrektywy 2004/18 o zamówieniach publicznych, zgodnie z jej art. 16 lit. a, nie stosuje się do „usług mających na celu nabycie lub dzierżawę (…) gruntu, istniejących budynków lub innych nieruchomości albo praw do nich”. Wiener Wohnen, wiedeński zarządca mieszkań komunalnych, w oparciu o ten przepis zawarł bez przetargu umowę najmu dużego biurowca. Jak sam potem przyznał, w chwili podpisywania kontraktu nie był on jeszcze wybudowany. Co więcej, choć plany architektoniczne już istniały, to zmodyfikowano je tak, by dostosować do potrzeb zamawiającego. Ten tłumaczył później, że chodziło jednak tylko o podział pomieszczeń wewnątrz budynku. Sama konstrukcja pozostała niezmieniona.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane