statystyki

Zamówienia publiczne: Można rozliczać z tego, czego się od początku wymagało

autor: Sławomir Wikariak28.10.2020, 07:27; Aktualizacja: 12.11.2020, 12:16
Kluczowa w tej sprawie była interpretacja art 22d ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.). Przepis ten mówi, że zamawiający może, na każdym etapie postępowania, uznać, że wykonawca nie posiada wymaganych zdolności.

Kluczowa w tej sprawie była interpretacja art 22d ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.). Przepis ten mówi, że zamawiający może, na każdym etapie postępowania, uznać, że wykonawca nie posiada wymaganych zdolności.źródło: ShutterStock

W trakcie przetargu zamawiający nie może mnożyć wymagań wobec wykonawców i dodawać nowych, których nie postawił w specyfikacji – uznała Krajowa Izba Odwoławcza i nakazała przywrócić ofertę chińskiej firmy, która ubiega się o zlecenie na budowę odcinka drogi ekspresowej S1.

Chodzi o odcinek S1 Kosztowy–Oświęcim. Firma China State Construction Engineering zaproponowała za realizację inwestycji prowadzonej metodą „zaprojektuj i wybuduj” najkorzystniejszą cenę – 752 mln zł. Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wykluczył ją jednak z przetargu, uznając, że nie ma zdolności do wykonania zamówienia. Dodatkowo uznał też, że oferta nie odpowiada treści specyfikacji.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane