statystyki

Brudna ropa to dowód kryzysu rynku paliw w Rosji

autor: Marek Budzisz16.05.2019, 07:50; Aktualizacja: 16.05.2019, 07:53
paliwa-benzyna-stacje

Przyjmuje się, że zanieczyszczeniu uległo od 3 do 5 mln ton ropy o rynkowej wartości 1,6–2,6 mld dol., ale te szacunki mogą być zbyt optymistyczneźródło: ShutterStock

Moskwa oblicza straty wstrzymania dostaw ropy naftowej za pośrednictwem naftociągu Przyjaźń. Mogą iść w dziesiątki miliardów dolarów, nie licząc utraty rynku, o reputacji nie wspominając.

O skali problemu świadczy i to, że zaraz po powrocie z Pekinu prezydent Władimir Putin spotkał się na Kremlu z Nikołajem Tokariewem, prezesem Transnieftu odpowiadającego za eksport ropy za pośrednictwem rurociągu. 19 kwietnia Białoruś poinformowała, że rurociągiem pompowana jest ropa silnie zanieczyszczona związkami chloru. W efekcie uszkodzeniu mogły ulec instalacje w rafineriach w Mozyrzu i Nowopołocku. Białorusini szacują straty z tytułu przerwy w dostawach na co najmniej 100 mln dol., nie licząc kosztów związanych z remontami i naprawami, które jeszcze obliczają. Transport ropy został wstrzymany.

Przyjmuje się, że zanieczyszczeniu uległo od 3 do 5 mln ton ropy o rynkowej wartości 1,6–2,6 mld dol., ale te szacunki mogą być zbyt optymistyczne. Jak powiedział główny inżynier białoruskiej firmy odpowiadającej za rurociąg Przyjaźń, w rurociągu na terenie kraju znajduje się obecnie 850 tys. ton zanieczyszczonej ropy i kolejne 400 tys. ton w zbiornikach rafinerii. Do Polski trafił 1 mln ton, na Ukrainę – 1,8 mln ton. Razem ok. 4 mln ton plus to, co znajduje się w rurociągu na terenie Rosji. A musi być tego niemało, skoro miejscem, w którym do rurociągu dostała się zanieczyszczona ropa, miał być punkt przyjmowania surowca w Łopatinie, 1300 km od rosyjsko-białoruskiej granicy.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane