statystyki

Offset za patrioty. Czy tym razem się uda?

autor: Maciej Miłosz21.09.2016, 07:48; Aktualizacja: 21.09.2016, 08:30
Patriot

Wdrażanie zaawansowanych technologii może trwać nawet 4–5 lat.źródło: ShutterStock

Wartość offsetu pozyskanego przy zakupie zestawów Patriot może wynosić nawet 10 mld zł. Droga, by go dobrze wykorzystać, jest długa i wyboista. Warto się przygotować raczej na maraton niż na sprint.

Wartość kontraktu za zakup ośmiu baterii patriotów dla Wojska Polskiego waha się, według słów wiceministra obrony Bartosza Kownackiego, od 30 do 50 mld zł. – Offset stanowił dotychczas zazwyczaj od 20 do 30 proc. kontraktu. Celujemy, by było to powyżej tej górnej granicy – deklaruje gen. Stanisław Butlak, dyrektor biura do spraw umów offsetowych w Ministerstwie Obrony Narodowej. Ostrożne szacunki pokazują więc, że wartość offsetu, czyli technologii, licencji, szkoleń technicznych itd. pozyskanych przez polski przemysł obronny w ramach tego kontraktu, wynosić będzie co najmniej 6–7 mld zł, a prawdopodobnie znacznie więcej.

Co istotne, niedawne zmiany w ustawie offsetowej zniosły tzw. mnożniki. Oznacza to, że wartość rozwiązań dostarczonych przez zagranicznego partnera faktycznie będzie bliska tej kwoty. Wcześniej „liczbowy współczynnik (z przedziału 0,5–5,0) stosowany był dla określania wartości zobowiązań offsetowych realizowanych przez zagranicznego dostawcę na poczet wartości umowy offsetowej”. Im bardziej preferowany dla gospodarki przedmiot zobowiązania, tym wyższy mnożnik.

Najgłośniejsza polska umowa offsetowa związana z zakupem samolotów F-16 została zrealizowana zgodnie z prawem, ale nie obyło się bez kontrowersji. To, że nie wszystko poszło idealnie, przyznała na łamach DGP nawet Marillyn A. Hewson, prezes Lockheed Martin Corporation. – Wtedy to było podejście bardziej transakcyjne, chcieliśmy dostarczyć samoloty i wywiązać się z naszych prawnych zobowiązań. Dzisiaj w LM stawiamy na bardzo mocną współpracę przemysłową, partnerstwo i podnoszenie możliwości przemysłu obronnego w krajach, gdzie sprzedajemy nasze produkty – wyjaśniała w lutym.

Olbrzymia szansa


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane