statystyki

Offset za samoloty bojowe F-16: Korzyści są zawsze rozłożone w czasie

autor: Maciej Miłosz21.09.2016, 07:48; Aktualizacja: 21.09.2016, 08:40

Jeśli faktycznie pozyskamy technologię produkcji azotku galu i półprzewodników, to będzie to duże osiągnięcie - mówi w wywiadzie dla DGP Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”.

Jak ocenić offset za samoloty bojowe F-16, z którego wywiązywał się amerykański koncern Lockheed Martin?

W tej kwestii narosło wiele mitów i oczekiwań. Pamiętam nagłówki z mediów mówiące o miliardach dolarów mających spłynąć do polskiej gospodarki. Po pierwsze, wyjaśnijmy, że offset to zakup technologii, za który płaci podatnik. I to wcale nie musi być know-how dotyczące produkcji najnowocześniejszego rodzaju broni, ale np. umiejętność zarządzania programami. Opinia publiczna tego nie widzi czy nie docenia, a to jest bardzo istotne. Przy tamtym offsecie w grę wchodziły takie różne mnożniki. Niektóre z technologii są bardziej wartościowe dla pozyskującego, czyli coś, co nominalnie wycenia się na kilkadziesiąt milionów, jest w umowie liczone np. trzy razy drożej. To także spowodowało, że w pewnym sensie tamte transfery nie spełniły oczekiwań.

Gdzie faktycznie skorzystał wtedy polski przemysł?

Najbardziej widoczne i namacalne są programy związane z obsługą silników w Rzeszowie i zakłady znajdujące się w Dolinie Lotniczej na Podkarpaciu. Przy F-16 offset mógł dotyczyć wielu dziedzin przemysłu, nie był związany tylko z branżą zbrojeniową. Transfer technologii miał swoją wartość, ale rozpłynął się po całej gospodarce, rozproszył i stał się niezauważalny. Offset za samoloty dotyczył m.in. przemysłu spożywczego. Teraz wszystko trafi tylko do zbrojeniówki. To będzie skumulowany efekt rozłożony na zaledwie kilkanaście zakładów.

Może być lepiej?


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane