statystyki

Ramotowski: Wszyscy jesteśmy Grekami

autor: Jacek Ramotowski30.06.2015, 07:34; Aktualizacja: 30.06.2015, 08:17

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Choć znam w ich języku zaledwie kilka słów, od paru lat wśród najbliższych znajomych mam coraz więcej Greków. Jak to się dzieje? Niedawno znajomy, były prezes byłej (greckiej) firmy wydawniczej, został taksówkarzem.

Wiadomo, że wydawanie książek to ryzykowna branża, firma jako tako łatała płynność publikowaniem podręczników. Rząd (grecki – rzecz jasna) zdecydował, że wyda jeden rządowy podręcznik, co oczywiście firmę zmiotło z rynku. Do grona Greków należy dodać jeszcze wszystkich tych, którzy zbankrutowali, stracili pracę, pracują na śmieciowych umowach lub są tak zadłużeni, że po spłacie zobowiązań nie starcza im na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Fakt, że wśród znajomych mam tylu Greków, nie może oznaczać niczego innego, jak tylko to, że zaczął się Grexit. Nie polega on jedynie na wyjściu Grecji ze strefy euro. Grexit mamy też u nas, w Polsce, i w całej Europie. Na czym polega ten wewnętrzny Grexit? Według ostatnich danych BIG InfoMonitor w Polsce mieszka 2,38 mln Greków, a ich łączne niespłacane długi wynoszą ponad 2 proc. naszego PKB.

Powie ktoś, że kreślę czarny obraz kwitnącej przecież gospodarki, rozwijającej się w blisko 4-procentowym tempie przy spadającym bezrobociu. Obraz, niestety, jest złożony. Ostatni raport BIG InfoMonitor pokazuje również, że bez mała połowa firm ma kłopoty z zachowaniem płynności. Ile gospodarstw domowych jest w sytuacji permanentnego braku płynności – nikt niestety nie bada.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane