statystyki

Jak skutecznie reprezentować partnerów społecznych na forum Komitetu Monitorującego?

autor: Katarzyna Sosnowska02.06.2015, 09:16; Aktualizacja: 02.06.2015, 09:26

Oczywistym jest, że potencjał partnerstwa jest tym większy, im wyższe są kompetencje i zaangażowanie przedstawicieli partnerów, delegowanych do udziału we wspólnych przedsięwzięciach. Potwierdzają to wyniki analiz prowadzonych w ramach Projektu „Przygotowanie przez partnerów społecznych strategii partnerstwa na lata 2014-2020”, które wykazały, że jednym z głównych powodów realizacji zasady partnerstwa jest możliwość korzystania z doświadczeń i kompetencji osób, postrzegających te same problemy z różnych perspektyw. Powinno się zatem delegować do współpracy przedstawicieli, zapewniających wysoki stopień rzecznictwa interesów reprezentowanych środowisk, szczególnie do Komitetów Monitorujących (KM).

Sam fakt nadania partnerom społecznym praw, związanych z monitorowaniem systemu wdrażania Funduszy Europejskich i zaproszenie ich do składu KM nie daje gwarancji efektywnego udziału w tym procesie. Szczególnie ważna dla właściwego pełnienia funkcji członków KM jest świadomość misji reprezentowanej organizacji, znajomość swoich praw i obowiązków oraz posiadanie właściwych kompetencji i predyspozycji, niezbędnych do prowadzenia rzeczowej dyskusji na forum KM. Członkowie KM na szczeblu ogólnokrajowym i regionalnym powinni na bieżąco analizować regulacje i dokumenty związane z polityką spójności, aktywnie uczestniczyć w pracach KM i podejmować właściwe interwencje w interesie reprezentowanego środowiska. Ważne jest także umiejętne diagnozowanie potrzeb organizacji macierzystej oraz współpraca z członkami KM, zastępcami i ekspertami na rzecz osiągania celów. Te czynniki determinują efektywność podejmowanych w KM działań.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane