statystyki

Jak skutecznie reprezentować partnerów społecznych na forum Komitetu Monitorującego?

autor: Katarzyna Sosnowska02.06.2015, 09:16; Aktualizacja: 02.06.2015, 09:26

Oczywistym jest, że potencjał partnerstwa jest tym większy, im wyższe są kompetencje i zaangażowanie przedstawicieli partnerów, delegowanych do udziału we wspólnych przedsięwzięciach. Potwierdzają to wyniki analiz prowadzonych w ramach Projektu „Przygotowanie przez partnerów społecznych strategii partnerstwa na lata 2014-2020”, które wykazały, że jednym z głównych powodów realizacji zasady partnerstwa jest możliwość korzystania z doświadczeń i kompetencji osób, postrzegających te same problemy z różnych perspektyw. Powinno się zatem delegować do współpracy przedstawicieli, zapewniających wysoki stopień rzecznictwa interesów reprezentowanych środowisk, szczególnie do Komitetów Monitorujących (KM).

Sam fakt nadania partnerom społecznym praw, związanych z monitorowaniem systemu wdrażania Funduszy Europejskich i zaproszenie ich do składu KM nie daje gwarancji efektywnego udziału w tym procesie. Szczególnie ważna dla właściwego pełnienia funkcji członków KM jest świadomość misji reprezentowanej organizacji, znajomość swoich praw i obowiązków oraz posiadanie właściwych kompetencji i predyspozycji, niezbędnych do prowadzenia rzeczowej dyskusji na forum KM. Członkowie KM na szczeblu ogólnokrajowym i regionalnym powinni na bieżąco analizować regulacje i dokumenty związane z polityką spójności, aktywnie uczestniczyć w pracach KM i podejmować właściwe interwencje w interesie reprezentowanego środowiska. Ważne jest także umiejętne diagnozowanie potrzeb organizacji macierzystej oraz współpraca z członkami KM, zastępcami i ekspertami na rzecz osiągania celów. Te czynniki determinują efektywność podejmowanych w KM działań.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane