statystyki

Do leków nie można stosować obostrzeń wymierzonych w producentów narkotyków

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk09.02.2015, 07:50; Aktualizacja: 09.02.2015, 08:59

Żadne lekarstwa, nawet zawierające substancje, które mogą być łatwo z nich odzyskane i wykorzystane do nielegalnej produkcji środków odurzających, nie mogą być uznane za prekursory narkotykowe – orzekł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości.

Odpowiedź na pytanie, czy hurtowy obrót lekami, prowadzący do dostarczania nielegalnym producentom narkotyków surowców, może być objęty rygorami rozporządzenia 273/2004 w sprawie prekursorów narkotykowych, sprowokowały dwie niemieckie sprawy karne. Zostało w nich skazanych troje handlarzy tabletkami efedryny służącej do produkcji metamfetaminy.

Problem wziął się stąd, że europejskie rozporządzenie zawiera katalog substancji sklasyfikowanych, którymi masowy obrót wymaga zezwoleń właściwego organu krajowego. Umieszczono w nim efedrynę i pseudoefedrynę. Niemiecka ustawa o nadzorze nad obrotem substancjami wykorzystywanymi do produkcji narkotyków, zgodna z rozporządzeniem 273/2004, mówi natomiast, że produkty lecznicze są wyłączone ze stosowania nadzoru antynarkotykowego jedynie, gdy zawarte w nich substancje nie mogą być łatwo odzyskane i wykorzystane do produkcji środków odurzających. Dlatego sądy krajowe skazały handlarzy legalnie kupionymi lekami na karę pozbawienia wolności. Cała trójka wniosła jednak skargi do federalnego sądu najwyższego. Dowodzili, że handel lekami nie może być karany tak, jak surowcami do produkcji narkotyków.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane