statystyki

Na eksporcie leków długofalowo zyskamy wszyscy

autor: Patryk Słowik24.02.2015, 07:33; Aktualizacja: 24.02.2015, 08:16

O niedoborach słyszymy codziennie, natomiast czy to są faktyczne niedobory w skali rynkowej, czy może problemy pojedynczych aptek – tego nie wiemy. Nie kwestionuję, że część pacjentów ma kłopot z zakupem leków, ale stwierdzenie, że nie ma leków, bo są wywożone z kraju to zbytnie uproszczenie, by nie rzec nawet, że nieprawda - uważa Maciej Bieńkiewicz, Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych.

Niemal wszyscy krytykują procedowany obecnie projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego (druk sejmowy nr 2997), który ma zapobiec – jak twierdzą sami posłowie – nielegalnemu wywozowi leków na Zachód. Ale krytykować jest łatwiej niż tworzyć. Tak więc nie pytam na wstępie o to, co jest źle. Proszę mi powiedzieć, co zrobić, aby było dobrze.

Przede wszystkim brakuje nam konkretnych informacji o tym, co się dzieje na rynku leków. Bez tego trudno wprowadzić rozsądne zmiany.

O niedoborach słyszymy codziennie, natomiast czy to są faktyczne niedobory w skali rynkowej, czy może problemy pojedynczych aptek – tego nie wiemy. Nie kwestionuję, że część pacjentów ma kłopot z zakupem leków, ale stwierdzenie, że nie ma leków, bo są wywożone z kraju to zbytnie uproszczenie, by nie rzec nawet, że nieprawda.

Być może Pana rozczaruję, ale nie mam gotowej recepty. Na pewno zacząłbym od zdefiniowania, czym jest niedobór leku. Czy możemy o nim mówić wtedy, gdy dany produkt jest niedostępny w jednej aptece, a dostępny w tej po drugiej stronie ulicy? A może wtedy, gdy przez tydzień nie ma danego produktu w aptekach w całej gminie? Czy za brak można uznać sytuację, w której leku nie ma w wielu hurtowniach i aptekach, ale jest w magazynach podmiotu odpowiedzialnego – ten zaś odmawia im jego sprzedaży?

Póki nie ustalimy podstawowych definicji, nie zmierzymy skali problemu. A póki nie zmierzymy skali problemu i nie ustalimy jego faktycznych przyczyn, proponowanie zmian w ustawie nie wydaje mi się najrozsądniejsze.

Ucieka mi Pan trochę od odpowiedzi. Zapytam więc inaczej: czemu ma służyć nowelizacja?


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane