statystyki

Rząd podgrzał atmosferę w branży chłodniczej. Montaż klimatyzacji w Polsce, atest z zagranicy

autor: Tomasz Żółciak14.01.2015, 07:20; Aktualizacja: 14.01.2015, 08:59
Od kilkunastu dni polscy przedsiębiorcy z branży chłodniczej boją się startować w jakichkolwiek przetargach.

Od kilkunastu dni polscy przedsiębiorcy z branży chłodniczej boją się startować w jakichkolwiek przetargach.źródło: ShutterStock

Żeby móc montować klimatyzacje, firmy muszą kupować atesty za granicą

Od kilkunastu dni polscy przedsiębiorcy z branży chłodniczej boją się startować w jakichkolwiek przetargach. Zwłaszcza tych, w których udział biorą zagraniczne firmy wyposażone w niezbędne certyfikaty. Istnieje bowiem realne zagrożenie, że w razie protestu konkurencji zostaną odsunięci od wszelkiego rodzaju przetargów publicznych na długi czas.

– Może się zdarzyć, że polska firma składająca tańszą ofertę, ale nie mająca certyfikatu, zostanie oprotestowana przez firmę dysponującą licencją. W takim wypadku, zgodnie z art. 24 ustawy – Prawo zamówień publicznych, zamawiający może wykluczyć składającego ofertę z postępowania z uwagi na brak certyfikatów i podanie nieprawdziwych informacji. Wykluczenie spowoduje, że przez następne trzy lata firma będzie miała zablokowany dostęp do przetargów – wyjaśnia Robert Grejcz, prezes Krajowego Forum Chłodnictwa (KFCh).

Przedstawiciele branży dziwią się, że mimo zapewnień rząd do tej pory nie uchwalił odpowiednich przepisów. – Minister gospodarki nie ma podstawy prawnej do wydania rozporządzeń wprowadzających krajowe regulacje odnośnie do f-gazów. Dopiero wejście w życie projektu ustawy, nad którym trwają prace w Ministerstwie Środowiska, pozwoli na wydanie stosownych regulacji – wyjaśnia nam Ministerstwo Gospodarki.

Resort środowiska opracował projekt ustawy (szczegóły w ramce obok), ale dopiero wczoraj trafił on na posiedzenie Rady Ministrów. Został co prawda przyjęty, ale przed nim jeszcze długa droga legislacyjna przez parlament, a następnie przyjęcie na jego podstawie całego pakietu rozporządzeń przygotowanych przez resort gospodarki. Miną miesiące, zanim polskie firmy będą mogły z powrotem normalnie prowadzić działalność.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • md(2015-01-14 09:02) Zgłoś naruszenie 00

  Niestety - nie wszystko co napisano w artykule o chłodnictwie zgadza się z rzeczywistością. Problem braku polskiego systemu prowadzącego do uzyskania certyfikatów F-gazowych dla branży chłodnictwa istnieje NIE od 1 stycznia 2015 r., lecz od 4 lipca 2011 r. (tak już 3,5 lat). Oczywiście, już dawno powinna funkcjonować ta ustawa, ale w praktyce - sytuacja ta nie wpływa tak negatywnie na polskich przedsiębiorcach branży chłodniczej i klimatyzacyjnej działających w kraju. Nikt (lub prawie nikt) nie podnosi tematu certyfikatów F-gazowych w przetargach. Takie sytuacje praktycznie nie występują, bo można je policzyć na palcach jednej ręki.

  Odpowiedz
 • Paweł(2016-05-22 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Polecam montaż klimatyzacji przez firmę Ecotechnik, która wykonywała taką usługę u mnie w pracy.

  Odpowiedz
 • Paweł(2016-05-22 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Polecam montaż klimatyzacji przez firmę Ecotechnik, która wykonywała taką usługę u mnie w pracy. Pracownicy bardzo szybko zamontowali klimatyzator i dali gwarancję na serwis. Klimatyzacja biurowa działa doskonale i sprawdza się idealnie w upalne dni. Dodatkowo skorzystam z ich usług w celu założenia u mnie w domu pompy ciepła, ponieważ pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla ogrzewania domu. Jest to rozwiązanie, które po latach zwraca się z nadwyżką. Ecotechnik zajmuje się montażem, serwisem pomp ciepła, klimatyzacji w domach, mieszkaniach i firmach. Mają wielu zadowolonych klientów w okolicach Wrocławia, Oleśnicy, którzy mogą potwierdzić słuszność montaży pompy ciepła w swoim domu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane