statystyki

Rząd podgrzał atmosferę w branży chłodniczej. Montaż klimatyzacji w Polsce, atest z zagranicy

autor: Tomasz Żółciak14.01.2015, 07:20; Aktualizacja: 14.01.2015, 08:59
Od kilkunastu dni polscy przedsiębiorcy z branży chłodniczej boją się startować w jakichkolwiek przetargach.

Od kilkunastu dni polscy przedsiębiorcy z branży chłodniczej boją się startować w jakichkolwiek przetargach.źródło: ShutterStock

Żeby móc montować klimatyzacje, firmy muszą kupować atesty za granicą

Od kilkunastu dni polscy przedsiębiorcy z branży chłodniczej boją się startować w jakichkolwiek przetargach. Zwłaszcza tych, w których udział biorą zagraniczne firmy wyposażone w niezbędne certyfikaty. Istnieje bowiem realne zagrożenie, że w razie protestu konkurencji zostaną odsunięci od wszelkiego rodzaju przetargów publicznych na długi czas.

– Może się zdarzyć, że polska firma składająca tańszą ofertę, ale nie mająca certyfikatu, zostanie oprotestowana przez firmę dysponującą licencją. W takim wypadku, zgodnie z art. 24 ustawy – Prawo zamówień publicznych, zamawiający może wykluczyć składającego ofertę z postępowania z uwagi na brak certyfikatów i podanie nieprawdziwych informacji. Wykluczenie spowoduje, że przez następne trzy lata firma będzie miała zablokowany dostęp do przetargów – wyjaśnia Robert Grejcz, prezes Krajowego Forum Chłodnictwa (KFCh).

Przedstawiciele branży dziwią się, że mimo zapewnień rząd do tej pory nie uchwalił odpowiednich przepisów. – Minister gospodarki nie ma podstawy prawnej do wydania rozporządzeń wprowadzających krajowe regulacje odnośnie do f-gazów. Dopiero wejście w życie projektu ustawy, nad którym trwają prace w Ministerstwie Środowiska, pozwoli na wydanie stosownych regulacji – wyjaśnia nam Ministerstwo Gospodarki.

Resort środowiska opracował projekt ustawy (szczegóły w ramce obok), ale dopiero wczoraj trafił on na posiedzenie Rady Ministrów. Został co prawda przyjęty, ale przed nim jeszcze długa droga legislacyjna przez parlament, a następnie przyjęcie na jego podstawie całego pakietu rozporządzeń przygotowanych przez resort gospodarki. Miną miesiące, zanim polskie firmy będą mogły z powrotem normalnie prowadzić działalność.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • md(2015-01-14 09:02) Zgłoś naruszenie 00

  Niestety - nie wszystko co napisano w artykule o chłodnictwie zgadza się z rzeczywistością. Problem braku polskiego systemu prowadzącego do uzyskania certyfikatów F-gazowych dla branży chłodnictwa istnieje NIE od 1 stycznia 2015 r., lecz od 4 lipca 2011 r. (tak już 3,5 lat). Oczywiście, już dawno powinna funkcjonować ta ustawa, ale w praktyce - sytuacja ta nie wpływa tak negatywnie na polskich przedsiębiorcach branży chłodniczej i klimatyzacyjnej działających w kraju. Nikt (lub prawie nikt) nie podnosi tematu certyfikatów F-gazowych w przetargach. Takie sytuacje praktycznie nie występują, bo można je policzyć na palcach jednej ręki.

  Odpowiedz
 • Paweł(2016-05-22 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Polecam montaż klimatyzacji przez firmę Ecotechnik, która wykonywała taką usługę u mnie w pracy.

  Odpowiedz
 • Paweł(2016-05-22 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Polecam montaż klimatyzacji przez firmę Ecotechnik, która wykonywała taką usługę u mnie w pracy. Pracownicy bardzo szybko zamontowali klimatyzator i dali gwarancję na serwis. Klimatyzacja biurowa działa doskonale i sprawdza się idealnie w upalne dni. Dodatkowo skorzystam z ich usług w celu założenia u mnie w domu pompy ciepła, ponieważ pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla ogrzewania domu. Jest to rozwiązanie, które po latach zwraca się z nadwyżką. Ecotechnik zajmuje się montażem, serwisem pomp ciepła, klimatyzacji w domach, mieszkaniach i firmach. Mają wielu zadowolonych klientów w okolicach Wrocławia, Oleśnicy, którzy mogą potwierdzić słuszność montaży pompy ciepła w swoim domu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane