statystyki

Budżetowe święte krowy: Po wcześniejszych cięciach nie każdy może oszczędzać

autor: Marek Chądzyński01.09.2020, 07:20; Aktualizacja: 01.09.2020, 07:27
O niemal 17 proc. mają zwiększyć się wydatki Kancelarii Senatu.

O niemal 17 proc. mają zwiększyć się wydatki Kancelarii Senatu.źródło: ShutterStock

O prawie 7,5 proc. mają się zwiększyć w przyszłym roku wydatki instytucji, na budżety których rząd nie ma bezpośredniego wpływu.

W sumie wydatki tzw. budżetowych świętych krów – jak się je czasem określa ze względu na specjalny status – to 13,1 mld zł. Lwia część tej kwoty przypada na sądy powszechne (10 mld zł). Wzrost wydatków w nich jest wyraźny – przekracza 8 proc. w porównaniu do bieżącego roku. Ale to nie najwyższy skok w tym zestawieniu.

Wśród instytucji, którym plany budżetowe może zmienić jedynie Sejm, przoduje Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego wydatki miałyby się zwiększyć aż o 34 proc. Jak tłumaczy biuro prasowe RPO, wpływ na to ma przede wszystkim inwestycja budowlana, którą prowadzi urząd. To wieloletnie przedsięwzięcie, którego łączny koszt wyniesie aż 11,6 mln zł. – Oprócz wydatków na remont planowane są jeszcze inwestycje w informatyzację (2,9 mln zł), utworzenie 16 nowych etatów (1,9 mln zł) oraz zwiększenie funduszu wynagrodzeń, który w wyniku wcześniejszych cięć wydatków RPO rósł wolniej, niż w innych urzędach. Na ten cel RPO chce 2,4 mln zł.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Marian(2020-09-01 08:20) Zgłoś naruszenie 40

    Panie Rzeczniku, jaki to budynek budujecie za 11,6 mln zł.?

    Odpowiedz
  • Dolejlama(2020-09-02 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam lekturę wydatków tych podmiotów w ostatnich latach. Z ciekawszych kwiatków: NIK - remont basenu, SN - piec do pizzy. A RPO przyoszczędziłby likwidując swoją zakładową przychodnię lekarską. Tyle przychodni na NFZ ma w pobliżu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane