statystyki

Lekarstwo na zakażoną gospodarkę. PFR otrzyma 6 mld zł na wsparcie firm

autor: Bartek Godusławski23.03.2020, 08:14; Aktualizacja: 23.03.2020, 08:22
pieniądze

Rząd w ramach specustawy antykoronawirusowej myśli także o ożywieniu gospodarki po tym, jak ustąpi największy szok związany z zatrzymaniem produkcji, firm usługowych i kwarantannyźródło: ShutterStock

Państwowy Fundusz Rozwoju dostanie do dyspozycji 6 mld zł na wsparcie firm. Będzie mógł angażować się kapitałowo, a także udzielać bezzwrotnego finansowania.

W ramach łagodzenia skutków go spodarczych epidemii koronawirusa gros pomocy ma być skierowane na utrzymanie na powierzchni przedsiębiorców. Rządowy pakiet zawiera instrumenty płynnościowe, gwarancyjne i kredytowe. Dużą rolę do odegrania będzie miał Polski Fundusz Rozwoju. Do niego trafi bowiem do rozdysponowania w ramach wsparcia firm aż 6 mld zł. Fundusz dostanie też nowe zadania i możliwości. Tak zakłada nowelizacja ustawy o instytucjach rozwoju, do której dotarł DGP.

Dzisiaj PFR prowadzi swoją działalność na zasadach komercyjnych, czyli fundusze, którymi zarządza, muszą przynosić stopę zwrotu z inwestycji. Koronawirus jednak wymusi zmianę reguł gry i po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorcom i innym podmiotom dotkniętym epidemią będzie udzielane wsparcie, w tym bezzwrotne.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane