statystyki

Kapitalizm na peryferiach. Jeśli nie ma oporu ze strony pracowników, model najtańszych zysków staje się normą [WYWIAD]

autor: Kacper Leśniewicz08.02.2020, 08:45
Maciej Grodzicki, dr ekonomii, Uniwersytet Jagielloński, autor książki „Konwergencja w warunkach integracji gospodarczej. Grupa Wyszehradzka w globalnych łańcuchach wartości”, prowadzi badania nad wpływem globalizacji na nierówności międzynarodowe

Maciej Grodzicki, dr ekonomii, Uniwersytet Jagielloński, autor książki „Konwergencja w warunkach integracji gospodarczej. Grupa Wyszehradzka w globalnych łańcuchach wartości”, prowadzi badania nad wpływem globalizacji na nierówności międzynarodoweźródło: DGP

- Konkurencja jest naczelną zasadą kapitalizmu, ale my uczyniliśmy z niej bożka, ideę o statusie dogmatu - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Grodzicki dr ekonomii z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem książki „Konwergencja w warunkach integracji gospodarczej. Grupa Wyszehradzka w globalnych łańcuchach wartości”.

Jakie były ostatnie lata dla polskiej gospodarki?

Makroekonomicznie to czas świetnej koniunktury: rekordowo wysoki poziom zatrudnienia i rekordowo niski bezrobocia, rosnące płace, spadek relacji zadłużenia publicznego do PKB i ograniczenie zadłużenia zagranicznego. Jako gospodarka nastawiona na eksport korzystaliśmy na dynamicznym popycie światowym, a do tego dołożyła się względnie mocna konsumpcja, wspierana transferami społecznymi.

Pojawiło się coś niepokojącego?

Narastały negatywne tendencje w sektorze przedsiębiorstw krajowych – skłonność do inwestycji w maszyny i urządzenia pozostawała umiarkowana, rosła rola kapitału zagranicznego w zatrudnieniu, produkcji i zyskach. Teraz, przy wzmożonej presji na podwyżki płac, także na skutek polityki rządu, część rodzimych firm może mieć problemy z konkurencyjnością. I z takim bagażem wchodzimy w fazę spowolnienia cyklu koniunkturalnego w Europie.

Jakiego rodzaju wyzwania przed nami?

Technologiczne, geopolityczne i te najbardziej odczuwalne, związane z katastrofą klimatyczną...

Poważny kaliber, poradzimy sobie z nimi?

Przyjrzyjmy się przez chwilę powstawaniu wartości w gospodarce. Nawet takie typowo rynkowe zagadnienie jak sukces eksportowy wynika ze splotu działań różnych procesów i organizacji – prywatnych i publicznych. Firmy eksportowe korzystają z pracowników wykształconych w publicznych szkołach i uczelniach, z usług publicznych, państwowej infrastruktury, lecz także z różnorodnych sieci wymiany informacji. Polska gospodarka dostarcza tych wszystkich publicznych zasobów.

Czyli nie jesteśmy na przegranej pozycji.

Wyzwania, o których mowa, mają charakter systemowy. Żeby im stawić czoła – jako społeczeństwo – potrzeba mechanizmów tworzenia i zarządzania zasobami publicznymi. Nie możemy oczekiwać, że rynek poprawi retencję wody, zapewni opiekę zdrowotną dla wszystkich, ustabilizuje zatrudnienie w trakcie gwałtownej zmiany technologicznej. Tu potrzebna jest współpraca agencji rządowych z samorządami, przedsiębiorstwami, uczelniami, związkami zawodowymi i innymi organizacjami. Tymczasem nasza peryferyjna gospodarka – i nasze społeczeństwo są nastawione na konkurencję.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (3)

  • makler(2020-02-08 14:32) Zgłoś naruszenie 51

    wyzysk pracowników do maksimum , i upadek gospodarki

    Odpowiedz
  • normalny(2020-02-08 23:41) Zgłoś naruszenie 30

    W prawdziwym kapitalizmie przestrzega zawartych umów. To właśnie w socjalizmie czy feudalizmie umów się nie przestrzega. Zmuszając ludzi do pracy nawet do późnych godzin w pracy pod groźbą zwolnienia. Polskim pracodawcom nie mówię że wszystkim brakuje etyki w biznesie. Kapitalizm powinno się popierać a nie wyzysk. Wyzysk powinno się piętnować.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane