statystyki

Kapitalizm na peryferiach. Jeśli nie ma oporu ze strony pracowników, model najtańszych zysków staje się normą [WYWIAD]

autor: Kacper Leśniewicz08.02.2020, 08:45
Maciej Grodzicki, dr ekonomii, Uniwersytet Jagielloński, autor książki „Konwergencja w warunkach integracji gospodarczej. Grupa Wyszehradzka w globalnych łańcuchach wartości”, prowadzi badania nad wpływem globalizacji na nierówności międzynarodowe

Maciej Grodzicki, dr ekonomii, Uniwersytet Jagielloński, autor książki „Konwergencja w warunkach integracji gospodarczej. Grupa Wyszehradzka w globalnych łańcuchach wartości”, prowadzi badania nad wpływem globalizacji na nierówności międzynarodoweźródło: DGP

- Konkurencja jest naczelną zasadą kapitalizmu, ale my uczyniliśmy z niej bożka, ideę o statusie dogmatu - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Grodzicki dr ekonomii z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem książki „Konwergencja w warunkach integracji gospodarczej. Grupa Wyszehradzka w globalnych łańcuchach wartości”.

Jakie były ostatnie lata dla polskiej gospodarki?

Makroekonomicznie to czas świetnej koniunktury: rekordowo wysoki poziom zatrudnienia i rekordowo niski bezrobocia, rosnące płace, spadek relacji zadłużenia publicznego do PKB i ograniczenie zadłużenia zagranicznego. Jako gospodarka nastawiona na eksport korzystaliśmy na dynamicznym popycie światowym, a do tego dołożyła się względnie mocna konsumpcja, wspierana transferami społecznymi.

Pojawiło się coś niepokojącego?

Narastały negatywne tendencje w sektorze przedsiębiorstw krajowych – skłonność do inwestycji w maszyny i urządzenia pozostawała umiarkowana, rosła rola kapitału zagranicznego w zatrudnieniu, produkcji i zyskach. Teraz, przy wzmożonej presji na podwyżki płac, także na skutek polityki rządu, część rodzimych firm może mieć problemy z konkurencyjnością. I z takim bagażem wchodzimy w fazę spowolnienia cyklu koniunkturalnego w Europie.

Jakiego rodzaju wyzwania przed nami?

Technologiczne, geopolityczne i te najbardziej odczuwalne, związane z katastrofą klimatyczną...

Poważny kaliber, poradzimy sobie z nimi?

Przyjrzyjmy się przez chwilę powstawaniu wartości w gospodarce. Nawet takie typowo rynkowe zagadnienie jak sukces eksportowy wynika ze splotu działań różnych procesów i organizacji – prywatnych i publicznych. Firmy eksportowe korzystają z pracowników wykształconych w publicznych szkołach i uczelniach, z usług publicznych, państwowej infrastruktury, lecz także z różnorodnych sieci wymiany informacji. Polska gospodarka dostarcza tych wszystkich publicznych zasobów.

Czyli nie jesteśmy na przegranej pozycji.

Wyzwania, o których mowa, mają charakter systemowy. Żeby im stawić czoła – jako społeczeństwo – potrzeba mechanizmów tworzenia i zarządzania zasobami publicznymi. Nie możemy oczekiwać, że rynek poprawi retencję wody, zapewni opiekę zdrowotną dla wszystkich, ustabilizuje zatrudnienie w trakcie gwałtownej zmiany technologicznej. Tu potrzebna jest współpraca agencji rządowych z samorządami, przedsiębiorstwami, uczelniami, związkami zawodowymi i innymi organizacjami. Tymczasem nasza peryferyjna gospodarka – i nasze społeczeństwo są nastawione na konkurencję.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Komentarze (3)

  • makler(2020-02-08 14:32) Zgłoś naruszenie 51

    wyzysk pracowników do maksimum , i upadek gospodarki

    Odpowiedz
  • normalny(2020-02-08 23:41) Zgłoś naruszenie 30

    W prawdziwym kapitalizmie przestrzega zawartych umów. To właśnie w socjalizmie czy feudalizmie umów się nie przestrzega. Zmuszając ludzi do pracy nawet do późnych godzin w pracy pod groźbą zwolnienia. Polskim pracodawcom nie mówię że wszystkim brakuje etyki w biznesie. Kapitalizm powinno się popierać a nie wyzysk. Wyzysk powinno się piętnować.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane