statystyki

PiS cywilizuje polski kapitalizm. O rewolucji wśród polskich elit ekonomicznych [WYWIAD]

autor: Kacper Leśniewicz25.10.2019, 01:33; Aktualizacja: 25.10.2019, 08:26
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: ShutterStock

- Prezesi polskich oddziałów zagranicznych korporacji zrozumieli, jakie znaczenie w gospodarce ma kapitał narodowy. I że jako menedżerowie są pozbawieni pełnej autonomii, a więc także wpływu na strategiczne decyzje przedsiębiorstw - mówi Marek Naczyk, profesor porównawczej polityki społecznej na Uniwersytecie Oksfordzkim.


Można odnieść wrażenie, że w ostatnich latach aktywna rola państwa w gospodarce zyskała w Polsce aprobatę części elit politycznych i ekonomicznych. Skąd ta zmiana?

Wiele osób powtarza, że symbolem zmiany paradygmatu polityki gospodarczej było dojście PiS do władzy i trzeba uczciwie powiedzieć, że politycy tej partii w dużym stopniu się do niej przyczynili. Jednak proces ten rozpoczął się jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej. To wtedy z otoczenia byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego zaczęły wychodzić propozycje dotyczące powstania narodowych czempionów gospodarczych. Po odejściu z Banku Pekao S.A. Bielecki został przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku w 2010 r. Pierwszym przejawem zmiany paradygmatu była próba przejęcia BZ WBK przez konsorcjum firm kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Ten pomysł jednak nie wypalił.

To prawda, ale Bielecki i różni menedżerowie – w tym obecny premier Mateusz Morawiecki, a wówczas prezes BZ WBK – za kulisami byli bardzo zaangażowani w ten projekt. Bielecki poleciał nawet do Dublina, żeby zacząć negocjować z irlandzkimi właścicielami banku, ale napotkał na duży opór ze strony neoliberalnych ekonomistów, szczególnie Leszka Balcerowicza, który oskarżał doradcę premiera o próbę nacjonalizacji polskiego banku. Wokół sprawy zrobił się duży szum i ostatecznie nic nie wyszło z wcześniejszych zapowiedzi. BZ WBK trafił w ręce hiszpańskiego Santandera. Jednak Rada Gospodarcza przy premierze Tusku na tym nie poprzestała. Pod koniec 2012 r. został ogłoszony program „Inwestycje Polskie” i specjalnie powołano w tym celu spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe, na bazie której powstał później Polski Fundusz Rozwoju. Widać zatem pewną kontynuację na poziomie filozofii rozwoju.

Magazyn DGP 25.10.19.

Magazyn DGP 25.10.19.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Co się takiego wydarzyło, że polskie elity ekonomiczne zaczęły myśleć pozytywnie o roli państwa w gospodarce?


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Komentarze (19)

  • Jan K.(2019-10-25 11:05) Zgłoś naruszenie 236

    Polskie elity ekonomiczne powstały w 99% na bazie ,,pierwsze miliony trzeba ukraść lub jakoś przejąć,,.W tym wszystkim pomogły im ,,elity ,, dobrze opłacanych patriotów w pierwszej dekadzie po obaleniu komuny.Na dodatek okazuje się że to tylko oni bez niczyjej pomocy to zrobili.Cała reszta (jakieś kilka milionów) to zwykli nieudacznicy.Tak więc panie i panowie biznesmeni poza milionami, wypasionymi furami i okazałymi willami brud macie w kieszeniach.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Papcio(2019-10-25 10:47) Zgłoś naruszenie 191

    A kiedy w Polsce był kapitalizm? Chyba przed II wojną...

    Odpowiedz
  • Polak(2019-10-25 11:21) Zgłoś naruszenie 177

    Gdzie w Polsce jest polski kapitał, nie ma, jest kapitał esbecki czyli ruski. Ruskiego się nie da ucywilizować

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy -nie chcecie pamiętać o najważniej(2019-10-25 12:07) Zgłoś naruszenie 173

    Ci z tego.!!.....sa tacy co pracowali od najmłodszych lat (bez ferii ,wakacji ,pracowali w dni świąteczne bez zamiennie wolnych ,w nadgodzinach ,w naprawdę niebezpiecznych oraz szkodliwych warunkach pracy i Ci ludzie często schorowani ,ledwo włócząc nogami muszą nadal pomimo iż mają wiecej niż 40 lat pracy zasuwać do roboty zamiast być na emeryturach . Nie dożywają lub dożywszy tych Nowych wiekiem POmylonych emerytur umierają przedwcześnie .Pamiętajcie że zanim będziecie kontynuować rozdawanie wszelkiej kasy bo celów i potrzeb jest mnóstwo to najpierw należy wynagrodzić wiekiem emerytalnym Tych co te pieniądze zarobili. I nie mówie tu o górnikach dołowych!- pamietajcie-- musicie uważać aby za Wami i przez Was nie szła śmierć spracowanych osób.

    Odpowiedz
  • Franek(2019-10-25 11:41) Zgłoś naruszenie 148

    Morawiecki sprowadza montownie Mercedesa i biura Goldmana Sachsa i jeszcze im za to płaci i to ma być patriotyzm gospodarczy i cywilizowanie kapitalizmu? Utrzymywanie Specjalnyc Stref Ekonomicznycz i rozciągnięcie przepisów na cały kraj? Niech się pan doktorek z Oksfordu uzywający pseudonimu profesor trzaśnie w swój pusty dekiel i nie wygaduje glupstw.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • NIKuś(2019-10-25 11:24) Zgłoś naruszenie 133

    Otwieram sieć hoteli na godziny. Śniadanie- miska ryżu w cenie. Jakieś sugestie podatkowe?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • niestety(2019-10-25 08:54) Zgłoś naruszenie 127

    lze jakmorawiecki

    Odpowiedz
  • kosynier(2019-10-25 12:57) Zgłoś naruszenie 95

    Ha, ha ... dobre. PiS cywilizuje ... itp, itd. A kiedy PiS sam się ucywilizuje ? Gospodarczo - dwie wieże, kulturalnie - Kuchciński, czy prawnie - Banaś ?! Faktem jest - to prawda - że obecnie są na etapie nauki hymnu Międzynarodówki, ale czas nagli ... Polska jak najprędzej musi dołączyć do WPN tow. Jarosławie !!!

    Odpowiedz
  • alelleuja i do przodu(2019-10-25 14:48) Zgłoś naruszenie 65

    Pan Kacper Leśniewicz to z PiS-u czy może wychowanek bpa Jędraszewskiego albo od Szanownego Głódzia a z pewnością szkolił go osobiście niejaki T. Rydzyk. PiS i patriotyzm tak jak wymieni dostojnicy kościoła i realizowanie nauk Jezusa.

    Odpowiedz
  • WlodekS(2019-10-25 16:47) Zgłoś naruszenie 62

    Czy PO, czy PiS, grupa trzymająca władzę rozumie, że jak się biznesy "spolonizuje," to będą stanowiska do obsadzenia pociotkami, sponsoringi, kredyty, dotacje dla fundacji i inne profity, a z obcych kapitalistów trudno coś wyssać. Więc nic dziwnego, że wszyscy oni entuzjastycznie popierają wzrost roli państwa w gospodarce. A skutki dla gospodarki? To nie idzie tak prędko, ale w końcu może być Wenezuela, bo chyba nie Chiny?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Legart(2019-10-25 16:03) Zgłoś naruszenie 55

    Bardzo odważna teza, wiatrem i mgłą podszyta. Są pewne prądy (mody) intelektualne. Teraz mamy powrót na modę na państwowe. Ale państwo (z zwłaszcza Skarb Państwa) jest fatalnym właścicielem. Nie wierzycie? Dziś akcje Alior Banku spadły o 17%. Po co Skarb Państwa kupiło Bank, o którym się mówiło, że siłę ma niepewną? No i tyle wychodzi z tego "państwowego - kapitalizmu". -17%

    Odpowiedz
  • podatnik(2019-10-25 21:51) Zgłoś naruszenie 53

    Jak to jest z tym VATEM panie Morawiecki w pana rządzie??????

    Odpowiedz
  • aha(2019-10-26 15:45) Zgłoś naruszenie 10

    Patriotyzm w wydaniu PiS - to nam i naszym się należy np. kwota wolna 30 tys. zł, stanowi-cho i zwolenienie za 2 lub 5 m-cy z kilkumilionową odprawą, darowizna kamienicy od niezłomnego lub mercek od bezdomnego. I wtedy powstaje kapitalizm polski, ucywilizowany i poświęcony. Kupno działek od kleru to dopiero ucywilizowany kapitał polski. Działki kler dostaje darmo albo za grosze - patriotyzm i polski kapitalizm ucywilizowany w RP na 102.

    Odpowiedz