statystyki

Polskie alkohole, takie jak cydr i miody, bez reklamy

autor: Patryk Słowik27.08.2018, 19:00
Każda forma promocji zwiększa spożycie alkoholu, a celem jest jego zmniejszanie.

Każda forma promocji zwiększa spożycie alkoholu, a celem jest jego zmniejszanie.źródło: ShutterStock

Ani cydr, ani miody pitne nie będą promowane w mediach. Jakakolwiek forma reklamy takich napojów zwiększałaby bowiem spożycie alkoholu, a celem jest ograniczenie tego zjawiska. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Zdrowia do poselskiej propozycji, aby oprócz reklamowania piwa możliwe było promowanie niskowoltażowych produkowanych w Polsce napitków.

Z tą interpretacją nie zgadza się wielu przedsiębiorców oraz polityków.

– Zarówno cydr, jak i miód pitny są częścią polskiego dziedzictwa kulturowego zwalczanego przez zaborców i państwa totalitarne okupujące Polskę w XX wieku. Dziś produkcja tych tradycyjnych trunków powinna być przez państwo wspierana, nie zwalczana – podkreśla poseł Magdalena Błeńska (niezrzeszona). I przypomina, że cydr produkowany jest w Polsce od XVI wieku. W epoce pozytywizmu był wykorzystywany przez polskich patriotów i konserwatystów jako sposób na walkę z pijaństwem, a jego produkcja upadła w wyniku wprowadzonego przez komunistów państwowego monopolu na produkcję alkoholu. Miód pitny natomiast od zarania polskiego państwa był naszym narodowym trunkiem i mimo licznych utrudnień, po dziś dzień to Polacy wiodą prym w jego produkcji.

– Dopuszczenie reklamy i promocji piwa, a nieprzyznanie podobnego przywileju cydrom i miodom pitnym jest faworyzowaniem zachodnich koncernów piwowarskich i dyskryminacją polskich miodosytników, producentów cydru, sadowników i pszczelarzy – twierdzi poseł Błeńska.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-08-27 20:07) Zgłoś naruszenie 40

    Minister zdrowia ma rację. Niech piją wódę, a nie drażnią się i trują jakimiś nalewkami. Nie dość że akcyzy i podatku jest z tego mniej to naród zamiast uspokojony, pójdzie nie daj Boże rozdrażniony do urn i głupstw narobi.!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane