statystyki

Polskie alkohole, takie jak cydr i miody, bez reklamy

autor: Patryk Słowik27.08.2018, 19:00
Każda forma promocji zwiększa spożycie alkoholu, a celem jest jego zmniejszanie.

Każda forma promocji zwiększa spożycie alkoholu, a celem jest jego zmniejszanie.źródło: ShutterStock

Ani cydr, ani miody pitne nie będą promowane w mediach. Jakakolwiek forma reklamy takich napojów zwiększałaby bowiem spożycie alkoholu, a celem jest ograniczenie tego zjawiska. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Zdrowia do poselskiej propozycji, aby oprócz reklamowania piwa możliwe było promowanie niskowoltażowych produkowanych w Polsce napitków.

Z tą interpretacją nie zgadza się wielu przedsiębiorców oraz polityków.

– Zarówno cydr, jak i miód pitny są częścią polskiego dziedzictwa kulturowego zwalczanego przez zaborców i państwa totalitarne okupujące Polskę w XX wieku. Dziś produkcja tych tradycyjnych trunków powinna być przez państwo wspierana, nie zwalczana – podkreśla poseł Magdalena Błeńska (niezrzeszona). I przypomina, że cydr produkowany jest w Polsce od XVI wieku. W epoce pozytywizmu był wykorzystywany przez polskich patriotów i konserwatystów jako sposób na walkę z pijaństwem, a jego produkcja upadła w wyniku wprowadzonego przez komunistów państwowego monopolu na produkcję alkoholu. Miód pitny natomiast od zarania polskiego państwa był naszym narodowym trunkiem i mimo licznych utrudnień, po dziś dzień to Polacy wiodą prym w jego produkcji.

– Dopuszczenie reklamy i promocji piwa, a nieprzyznanie podobnego przywileju cydrom i miodom pitnym jest faworyzowaniem zachodnich koncernów piwowarskich i dyskryminacją polskich miodosytników, producentów cydru, sadowników i pszczelarzy – twierdzi poseł Błeńska.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-08-27 20:07) Zgłoś naruszenie 40

    Minister zdrowia ma rację. Niech piją wódę, a nie drażnią się i trują jakimiś nalewkami. Nie dość że akcyzy i podatku jest z tego mniej to naród zamiast uspokojony, pójdzie nie daj Boże rozdrażniony do urn i głupstw narobi.!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane