statystyki

Wyrok w sprawie polskiej wódki wart uwagi

autor: Martyna Gałdecka-Karpińska, Bartosz Tomaszewski31.01.2019, 16:00
wódka alkohol

Najczęstszym błędem jest wybieranie oznaczenia, które nie nadaje się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostało zgłoszone, czyli ma charakter opisowy, co oznacza, że bezpośrednio wskazuje na zakres przedmiotowy oferty danego producentaźródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 16 stycznia 2019 r. zdecydował (sygn. akt C-162/17), że oznaczenie chroniące nazwę renomowanej polskiej wódki Lubelska nie zostanie zarejestrowane jako znak towarowy Unii Europejskiej z uwagi na zbyt duże podobieństwo do znaku towarowego „Lubeca”.

 Ten ostatni należy do firmy Lass & Steffen GmbH i został zarejestrowany w 1985 r. dla napojów alkoholowych. Trybunał uznał, że istnieje ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd z uwagi na podobieństwo elementu słownego (w tym w warstwie fonetycznej), na który przeciętny konsument będzie przede wszystkim zwracał uwagę.

Utrzymanie w mocy wcześniejszej decyzji Urzędu ds. Własności Intelektualnej Unii Europejskiej odmawiającej rejestracji oznaczenia Lubelska jako znaku towarowego UE, nie przekłada się na zakaz używania tej nazwy – czy to w Polsce, czy w Europie. Na tym etapie oznacza wyłącznie, że nazwa tej popularnej wódki nie będzie mogła korzystać z przywilejów, które wiążą się z posiadaniem prawa ochronnego na znak towarowy UE w świetle rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001. Do takich przywilejów należy wyłączne prawo do używania znaku w obrocie na terenie UE oraz możliwość zakazania wszelkim stronom trzecim używania znaku identycznego lub podobnego.

Jeżeli właściciel znaku Lubeca chciałby doprowadzić do wycofania produktów oznaczonych znakiem Lubelska z rynku, musiałby zwrócić się do sądu powszechnego z odpowiednim roszczeniem. Jako że ochrona znaku towarowego jest terytorialna, a wcześniejszy znak towarowy Lubeca jest znakiem krajowym – niemieckim, a nie znakiem towarowym UE, to taki zakaz mógłby uzyskać wyłącznie na terytorium Niemiec.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane