statystyki

Wyrok w sprawie polskiej wódki wart uwagi

autor: Martyna Gałdecka-Karpińska, Bartosz Tomaszewski31.01.2019, 16:00
wódka alkohol

Najczęstszym błędem jest wybieranie oznaczenia, które nie nadaje się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostało zgłoszone, czyli ma charakter opisowy, co oznacza, że bezpośrednio wskazuje na zakres przedmiotowy oferty danego producentaźródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 16 stycznia 2019 r. zdecydował (sygn. akt C-162/17), że oznaczenie chroniące nazwę renomowanej polskiej wódki Lubelska nie zostanie zarejestrowane jako znak towarowy Unii Europejskiej z uwagi na zbyt duże podobieństwo do znaku towarowego „Lubeca”.

 Ten ostatni należy do firmy Lass & Steffen GmbH i został zarejestrowany w 1985 r. dla napojów alkoholowych. Trybunał uznał, że istnieje ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd z uwagi na podobieństwo elementu słownego (w tym w warstwie fonetycznej), na który przeciętny konsument będzie przede wszystkim zwracał uwagę.

Utrzymanie w mocy wcześniejszej decyzji Urzędu ds. Własności Intelektualnej Unii Europejskiej odmawiającej rejestracji oznaczenia Lubelska jako znaku towarowego UE, nie przekłada się na zakaz używania tej nazwy – czy to w Polsce, czy w Europie. Na tym etapie oznacza wyłącznie, że nazwa tej popularnej wódki nie będzie mogła korzystać z przywilejów, które wiążą się z posiadaniem prawa ochronnego na znak towarowy UE w świetle rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001. Do takich przywilejów należy wyłączne prawo do używania znaku w obrocie na terenie UE oraz możliwość zakazania wszelkim stronom trzecim używania znaku identycznego lub podobnego.

Jeżeli właściciel znaku Lubeca chciałby doprowadzić do wycofania produktów oznaczonych znakiem Lubelska z rynku, musiałby zwrócić się do sądu powszechnego z odpowiednim roszczeniem. Jako że ochrona znaku towarowego jest terytorialna, a wcześniejszy znak towarowy Lubeca jest znakiem krajowym – niemieckim, a nie znakiem towarowym UE, to taki zakaz mógłby uzyskać wyłącznie na terytorium Niemiec.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane