statystyki

Eksport polskich alkoholi znów rośnie

autor: Patrycja Otto17.07.2018, 07:42; Aktualizacja: 17.07.2018, 08:15
Alkohol

W kraju rentowność sprzedaży wynosi 5–7 proc., za granicą to nawet 40 proc.źródło: ShutterStock

Pierwszy kwartał tego roku zaczął się bardzo dobrze dla producentów mocnych alkoholi. Wyeksportowali oni łącznie 12,3 mln litrów trunków wartych 175,5 mln zł. Oznacza to wzrost o 9,5 proc. pod względem objętości i o 8,4 proc. pod względem wartości – wynika z danych GUS. Wszystko wskazuje więc na to, że w tym roku odwróci się zła passa dla branży. Rok 2017 był jednym z najsłabszych od lat.

Dobry tegoroczny wynik to w największym stopniu zasługa wódki, której eksportuje się najwięcej. Pod względem przyrostu zagranicznej sprzedaży na pierwszy plan wybijają się natomiast likiery. Tych sprzedało się poza naszym krajem o ponad 66 proc. więcej – 974 tys. litrów, co czynniki tę kategorię drugą największą w eksporcie. – Tylko w styczniu, który dotąd był martwym okresem, nasze zamówienia wyniosły kilka milionów złotych. Teraz zbliżają się do 10 mln zł. W sumie eksport w tym roku zwiększył się o około 30 proc. – mówi Grzegorz Ślak, prezes spółki Akwawit-Polmos.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane