Przedsiębiorcy, którzy do 31 stycznia z różnych przyczyn nie złożyli oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych za ubiegły rok lub nie wnieśli raty należnej opłaty, mają jeszcze szansę uniknąć utraty zezwolenia. Obecnie obowiązujące przepisy dają im 30 dodatkowych dni na nadrobienie zaległości. Termin ten upływa 2 marca. Spóźnialscy muszą jednak w tym dodatkowym terminie nie tylko dopełnić obowiązków, których nie zrealizowali na czas, lecz także uiścić dodatkową opłatę w wysokości 30 proc. opłaty podstawowej (a nie tylko wpłacanej raty, jak sądzą niektórzy). Taką interpretację potwierdził niedawno WSA w Krakowie i tak interpretuje przepisy Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).
Co więcej, z ustawy z 26 października 1982 r. o wychow a niu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 487 ze zm.; dalej: u.w.t.p.a.) wynika, że w przypadku gdy przedsiębiorca popełnił dwa uchybienia, tj. w terminie do 31 stycznia nie złożył pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży oraz nie wpłacił I raty opłaty za korzystanie z zezwolenia, będzie musiał zapłacić opłatę dodatkową z obu tych tytułów. W praktyce zatem zapłaci dwie kary (za każde naruszenie osobną).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję