Zrobieni w GetBack. Oto historia, o której nie powinni się dowiedzieć inwestorzy

autor: Bartek Godusławski25.05.2018, 09:00; Aktualizacja: 25.05.2018, 11:46
getback

getbackźródło: ShutterStock

Wszystko pewne jak w banku, zysk gwarantowany, trzeba się szybko decydować, bo szansa ucieknie. Czyli krótka historia okazji, o której inwestorzy nigdy nie powinni się dowiedzieć.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (23)

 • moon(2018-05-26 18:01) Zgłoś naruszenie 417

  Widac jak dziala pis i knf. knf woli zamawiac paszkwile na temat kryptowalut, a pis dostal swoja dole i schowal glowe w piasek. getback i skok przekret na 10 mld pisu.

  Odpowiedz
 • Mariusz(2018-05-25 11:27) Zgłoś naruszenie 272

  Wszystkie te wałki z ostatnich lat powiązane są z grupą kapitałową jednego człowieka. Poliskolokaty, kredyty hipoteczne w walucie, GetBack, Lccorp, Nie wiem dla czego na tyle mld ludzie zostali oszukani i żadne służby nie widzą problemu. Może w końcu wezmą się za to. Kiedy jak nie teraz.

  Odpowiedz
 • Bezprawnik(2018-05-25 12:58) Zgłoś naruszenie 272

  "GetBacku za pośrednictwem Idea Banku lub oddziału tego banku, działającego pod nazwą Lion’s Bank" - wszystko to konsekwencja bezkarności najwiekszego hochsztaplera IIi RP, "geniusza bankowość i biznesui z dyplomem SB, W zasadzie to odpowiadać karnie powinni wszyscy rządzący oraz powiązani z władzą np.z KNF, NBP , najpierw kryjący przekrety z wydmuszkami LC Corp,następnie z kredytami frankowymi praz aktualni udający że nic sie nie stał z mega przekrętem jakim są UFK (polisolokaty). To konsekwencja bezkarności "doktora ekonomii" z dyplomem SB, naciągający od lat zdezorientowanych rodaków jest podobno symbolem sukcesu i polskiego systemu bankowego, Boże chroń zatem klientów takich banków? Geniusz ten naciągną zdezorientowanych rodaków od lat. Co jest z tym krajem, gdzie są instytucje państwa, takie jak KNF, Uokik, sądy i prokuratury czy kilkadziesiąt innych utrzymywanych z naszych podatków a rzekomo powołanych do nadzoru i kontroli praworządności w Naszym Kraju. Jak to możliwe, że tyle lat podobne kreatury organizują największy przekręt w RP i wszyscy chowają głowę w piach? Czy aż tak korupcja i amoralność rodem z SB-ckiego dna przeżarła ten kraj?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • WA(2018-05-25 11:15) Zgłoś naruszenie 170

  Autor artykułu idzie po linii krytyki samego procesu sprzedaży obligacji spółki. Chociaż w niektórych sytuacjach krytyka ta zapewne jest słuszna, to nie dotyka ona sedna problemu. Nabywca obligacji (każdych) bierze na siebie ryzyko rynkowe oraz ryzyko związane z biznesem emitenta (czyli w tym wypadku GetBacku). Nie każdy nabywca zdawał sobie z tego sprawę i być może sprzedawcy wprowadzili go w błąd. Ale cóż się stało takiego w warunkach biznesowych, że spółka rzekomo "stała się bankrutem"? Nic. A przynajmniej na nic takiego GetBack ani Abris się nie powołuje. Powodem - zdaniem nowych władz spółki - jest zafałszowanie wcześniejszych sprawozdań finansowych. Ale przecież te sprawozdania były firmowane przez organa spółki (zarząd) oraz audytora - wynajętych przez Abris. Pośrednicy sprzedawali produkt, zapakowany w pudełeczko, na którym etykieta wskazywała, że zawartość pudełka jest cenna, a - sugeruje się nam - że była niemal bezwartościowa. I Abris mówi: my jesteśmy niewinni, bo winien jest poprzedni zarząd. Ale to Abris wyznaczał radę nadzorczą i poprzedniego prezesa. To Abris wiedział (nie wiedział?) co wkłada się do pudełka, i jaką etykietę się na to przykleja. Twierdzenie, że sprzedawcy i pośrednicy "kłamali" byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdyby oni rzeczywiście wiedzieli o różnicy między zawartością pudełka, a jego etykietą. Nie sądzę, aby wiedzieli. A więc Abris jest tu głównym winnym, a jednocześnie głównym beneficjentem tego oszustwa. Wyniki finansowe, zgodnie z zapowiedziami, wykażą dużą stratę w ubiegłym roku. Strata ta będzie wynikać z metody przyjętej do oszacowania wartości portfeli wierzytelności, ale prawdopodobnie nie z utraty rentowności. A zatem Abris będzie chciał doprowadzić do zatwierdzenia układu - co spowoduje pozbawienie właścicieli obligacji znacznej części należnych środków, a akcjonariuszy - złudzeń. Abris wykupi akcje za grosze, dokapitalizuje spółkę i wycofa ją z giełdy. Przybierze pozę "bohatera", który uratował przynajmniej część środków powierzonych przez obligatariuszy, a tak naprawdę jest tym, który ich obrabował. Działania obronne powinny iść w kierunku wykazania winy Abrisu (ewentualnie audytora), oraz wyegzekwowania od nich odpowiedzialności finansowej za wprowadzenie w błąd inwestorów, a nie koncentrowanie się na nieprawidłowościach podczas sprzedaży obligacji.

  Odpowiedz
 • qwerty(2018-05-25 10:50) Zgłoś naruszenie 142

  Jedna prosta i uniwersalna zasada. Nigdy nie rób tego, do czego ktoś cię namawia.

  Odpowiedz
 • AA(2018-05-25 09:48) Zgłoś naruszenie 142

  Chcieli zarabiać na telefon o 6 do rzekomych dłużników, ich rodzin i sąsiadów - zero współczucia.

  Odpowiedz
 • aha(2018-05-25 10:49) Zgłoś naruszenie 98

  A to wszystko zawdzięczamy dzielnej Solidarności i Watykanistom, co to najpierw z komuną walczyli, a potem rządzili i tworzyli obecnie istniejące prawo, banki, imperium T. Rydzyka, oświatę z katechetami na czele, kapelanów mamy dostatek. Czarna mafia popiera PiS, bohaterów niezłomnych, bohaterki matki Polski ale mają być obdarte i otoczone dziećmi jak królice - słynna reklama Radziwiłła /to z jego rodu zrabowano podatnikom 1 mln €/. O takę Polskę walczono i takę mamy. Gdyby nie Unia byłoby nas trochę mniej. A jak Unii skaczą rządzący do gardła, całkiem jak słynny radny PiS do swojej żony. Tylko Unia to nie dziecko i kobieta - nie da się zgnoić leniwym i brutalnym oszustom.

  Odpowiedz
 • Kto pod kim dołki kopie, ten często wpada w nie(2018-05-25 10:24) Zgłoś naruszenie 86

  Od 1989 zaczęto wprowadzać świętą własność prywatną, szanować czarną mafię, drukować umowy małym drukiem, pozbawiać ludzi pracy i mieszkań /ustawa reprywatyzacyjna, kredyty we frankach/, z bandytów robić bohaterów, to pogoniło mi się doradców finansowych. Tzw. obecna wolna Polska - to kondominium USA, Watykanu i własnych sprzedajnych jelit. To my sami stworzyliśmy sobie taką Polskę. 1. sort żyje z podatników, 2.sort wegetuje i utrzymuje 1. 3. sort to niepełnosprawni. Takie traktowanie ludzi skończy się nowym Adolfem, Jożef ST a może rewolucją.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • komentarz do wypowiedzi(2018-05-25 13:53) Zgłoś naruszenie 80

  Oj, WA - prawie prawda. Zwykły człowiek nie ma się jak obronić przed oszustami. Kantują każdego na czym się da. Tak robią w aptekach i np. w żabce - idą machlojki z kaucjami za butelki. Tu są drobne. Gdy z mego banku zadzwoniono z ofertą - to opowiedziało mi się o frankowiczach i zakazało dalszych telefonów do mnie. To co mam to na remonty. Mam gie a nie emeryturę. A koło mnie armia wyszkolonych urzędników do ubliżania i okantowania maluczkich. Powierzyć 50 tys, które miało być na mieszkanie w ręce doradcy, który ma prowizję od jelenia? Teraz nawet fryzjerki i w salonach kosmetycznych namawiają na chwilówki i ubezpieczenie - też mają dochody od jelenia. Prokuratorom i policji związano ręce. PIS walczy o koryto dla swoich i oszustów z prastarej mafii. Powstał system wzajemnie wspierających się oszustów. Jedni handlują grzechów odpuszczeniem i życiem wiecznym, drudzy dostępem do lekarzy i emeryturami /ubezpieczenia/, innych pozbawiono pracy, mieszkań, kobiet godności i prawa do takiej samej płacy za taką samą pracę. A wobec niepełnosprawnych PiS i szamani w sutannach dają popis pogardy i chamstwa, uprzednio każą rodzić, a potem wegetować całym rodzinom. Oto co zbudowano w wolnej Polsce.

  Odpowiedz
 • allison(2018-05-25 15:58) Zgłoś naruszenie 71

  tu nie ma co porównywać a Amber Goldem - sposób działania był taki sam jak na sub-primeach w USA. Nic nie warte wierzytelności przedawnione zostały "ustrukturyzowane" tak by przedstawiały obligacje. A co do pytania: "jak spółka mogła w pół roku z gwiazdy polskiej giełdy stać się bankrutem i nikt nie był w stanie tego procesu dostrzec?". Można było dostrzec, ale wymagało to dodania 2+2. Równo rok temu zapowiedziano zmiany w KC, zakładające zakaz windykowania wierzytelności przedawnionych i automatyczne badanie przez sąd czy do przedawnienia już nie doszło. Dla firm windykacyjnych to śmierć. Dlatego ich właściciele w ciągu miesiąca zdecydowali się na wyjście z interesu i wyciągnięcie ze spółki ile się jeszcze da. Oni dobrze wiedzieli, że sprawozdania z I kwartału 2017 nie oddają prawdziwej sytuacji tej spółki. Przynajmniej nie jeżeli zmiany KC wejdą w życie.... Wiedzial o tym także audytor, ale nie wiedzieć czemu siedział cicho (może dlatego że pan główny audytor miał prezesem GB zostać?). No i niespodzianka 16.04 sejm te zmiany przegłosował i już nie można było udawać, że król ma nowe, piękne szaty. Ok 28.04 przegłosował senat i już nadzieli nie było. A na dniach właśnie będą podpisywane przez prezydenta i wtedy pewnie sprawozdanie ujrzy światło dzienne. Co to znaczy? Ano że inwestorzy stali się pośrednio posiadaczami wierzytelności o wartości zero - nieściągalnych, niesprzedawalnych, widocznych tylko na papierze. I ten kto sprzedawał dobrze wiedział, że tak się może podziać.

  Odpowiedz
 • Gosc(2018-05-25 11:15) Zgłoś naruszenie 62

  Inwestorzy powinni wszystko stracić, dla pieniędzy wszystko robiono byle interes i biznes nie wazne że to Mafijna spółka, tak jak i pozostałe firmy findykacyjne oszuści i złodzieje razem z tym rządem ręką rękę myje z tym że aż do czasu aż mydła zabraknie

  Odpowiedz
 • Mareks(2018-05-25 16:39) Zgłoś naruszenie 52

  Dlaczego nie jestem bogaty ? bo trzymam kasę w banku na 2 % a dlaczego nie jestem biedny ?bo żaden doradca finansowy nie jest w stanie mnie przekonać ani do dziwnej lokaty ani do kredytu,nauczyło mnie tego życie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • maniek(2018-05-25 11:47) Zgłoś naruszenie 41

  Zapomnieli ludzie o Grobelnym ?? Coz czas minal i pojawili się jego lepsi naśladowcy :-(

  Odpowiedz
 • krol(2018-05-25 12:57) Zgłoś naruszenie 43

  "kredyt frankowy" to największy przekręt powojennej Polski,Amber Gold to pikuś,w złodziejstwo pseudo frankowe około 2 000 000 obywateli Polski i przed każdymi wyborami już rozwiazuja problem,a dwa dni po wyborach - wyłącznie granie na czas do nasepnych wyborów. Ci sami nazywają Polskę państwem prawa hi hi hi

  Odpowiedz
 • Zdzicho Wendzonka z targowiska(2018-05-25 14:57) Zgłoś naruszenie 40

  Z obligacjami korporacyjnimi byl juz raz ogolnokrajowy problem - firmy budowlanej... Wystarczylo mie ctroche oleju w glowie i unikac ryzyka. Jak ja przecyztalem ulotke Amber Gold ze ich dzialanie asekuruje ich spolka to od razu podziekowalem. Podobnie bylo wczesniej ze SKOK-ami (gwarancje wkladu dawała inna firma zalezna od SKOK-ow) poki ich nie wzial w nadzor KNF

  Odpowiedz
 • Tomek(2018-05-26 22:39) Zgłoś naruszenie 30

  Ehh zawsze są dwie strony medalu Ludzie którzy się śmiali z lokal w banku gdy AmberGold płacił 2-3 razy więcej później płakali, że ich oszukano. Miałem w rodzinie co ze nasmiewal z cioci co w PKO lokowala w tym czasie. Wiecie ze identyczna historia była z obligacjami odbił się po Ambergold i znowu zaczynał więcej gadać ze teraz lokuje tylko w obligacje. Ma 4-6 % a nie 2 % nie był na ostatnich urodzinach bo znowu trafił na obligacje które jednak nie okazały się lepsze od lokaty ..... Uważam że 70% osób z chciwości kupowała tego typu produkty 30% mogło zostać naklonione jednak też po części kierowali oprocentowaniem

  Odpowiedz
 • Mario(2018-05-26 08:22) Zgłoś naruszenie 12

  Jestem przekonany że w tej grupie oszukanych osób jest mnóstwo, które wcześniej wieszały psy na "frankowiczach"... "widziały gały co brały" etc. ... Może dzięki tej sytuacji ktoś z nich w końcu zrozumie, na jak gigantyczną skalę oszukano setki tysięcy ludzi (a z rodzinami około 2 miliony), którzy do dziś wyrzucani są z domów, którym do dziś zabiera się całe zarobione pieniądze, którzy do dziś mieszkają w jednopokojowych/dwupokojowych niewykończonych mieszkaniach albo którzy mieszkają pod mostem albo którzy musieli uciekając przed windykatorami uciec za granicę. Ile jeszcze takich przekrętów musi mieć miejsce w tym kraju, żeby w końcu tzw. "opinia publiczna" zgodnie jednym tonem przestała tolerować oszustów i przywróciła normalność. Ciekawa obserwacja: 1. Cwaniacy najpierw oferują kredyty frankowe - oszukując milion ludzi. 2. Potem zakładają firmy windykacyjne albo przenoszą się do nich, żeby windykować długi (te od frankowiczów, Amber Gold etc.) 3. Gdy i tutaj kończy się kasa, robią przekręt tworząc fałszywą firmę windykacyjną, która wkrótce upadnie. A za tym wszystkim stoi ciągle ten sam człowiek i grupa jego "kolegów"

  Odpowiedz
 • grisłold(2018-05-27 21:02) Zgłoś naruszenie 10

  CHCIWOŚĆ po wielokroć. Bez pracy, bez wysiłku, tylko przy pomocy kapitału wygodnie żyć, tak myślą oszuści i oszukani.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane