statystyki

Sprzedaż tytoniu: Sklepy powiedzą klientom, co szkodzi mniej, a co bardziej?

autor: Patrycja Otto16.05.2018, 07:33; Aktualizacja: 16.05.2018, 08:36
Papierosy

Zmianom sprzeciwiają się m.in. środowiska lekarskieźródło: ShutterStock

Sprzedawcy chcą mieć możliwość informowania konsumentów o cechach dostępnych w ich placówkach wyrobów tytoniowych. Do tego potrzebna jest jednak zmiana przepisów.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 2016 r. zakazała sprzedawcom mówienia klientom o oferowanych wyrobach tytoniowych. Handlowiec może powiedzieć, że je ma, ale nie wolno mu nic powiedzieć na ich temat. Każda taka informacja jest traktowana jak reklama produktu, za głoszenie której grozi grzywna.

– Obecnie ma miejsce kolejna nowelizacja ustawy. Tym samym nadarza się okazja do przywrócenia kiedyś obowiązujących zapisów. Dlatego przy okazji kończących się właśnie konsultacji społecznych złożyliśmy pismo w tej sprawie – komentuje Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu. Dodaje, że zostało ono wysłane nie tylko do resortu zdrowia odpowiadającego za zmiany w przepisach, ale też do Ministerstwa Rolnictwa oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

– Apelujemy w nim o rozdzielenie reklamy od informacji, której celem jest jedynie oznajmianie o cechach produktu, czyli niezawierającej przekazu zachęcającego do zakupu lub używania tytoniu. Szczególnie że w podobnym kierunku zmierzają inne kraje w Europie, m.in. Wielka Brytania – wylicza Maciej Ptaszyński.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • bezmyślność(2018-05-16 11:42) Zgłoś naruszenie 90

    Państwo blokuje informacje o nieszkodliwych alternatywach dla palących? W głowie się nie mieści. To państwo, rząd, ministerstwo zdrowia powinno same z siebie robić wszystko żeby taka informacja dotarła do każdej osoby palącej papierosy. O ile dbają o zdrowie obywateli... Niezrozumiałe to zupełnie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane