statystyki

Komplementariusz nie ujmie osobistego długu z wierzytelności spółki komandytowej

autor: Anna Borysewicz27.03.2018, 09:35; Aktualizacja: 27.03.2018, 09:53
W ewentualnym procesie o zapłatę nie będzie wystarczające powołanie się na istnienie podstaw do potrącenia w sensie materialnoprawnym.

W ewentualnym procesie o zapłatę nie będzie wystarczające powołanie się na istnienie podstaw do potrącenia w sensie materialnoprawnym.źródło: ShutterStock

Jestem komplementariuszem w spółce komandytowej. Jeden z jej dłużników, Olaf J., jest winien spółce 40 tys. zł, natomiast ja jestem jemu winien 20 tys. zł z tytułu niezwróconej na czas pożyczki. Czy mogę zatem dokonać potrącenia kwoty 20 tys. zł z wierzytelnością spółki w kwocie 40 tys. zł?

W sprawach nieuregulowanych w kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.), a dotyczących spółki komandytowej (dalej: sp.k.), odpowiednie zastosowanie znajdują unormowania o spółce jawnej (dalej: sp.j.), chyba że k.s.h. stanowi inaczej. Powyższe wynika z art. 103 k.s.h. Jednym z przepisów o sp.j., który z mocy odesłania zawartego w tej normie znajdzie odpowiednie zastosowanie do sp.k., jest art. 36 k.s.h.

W świetle cytowanej normy, która ma charakter bezwzględnie obowiązujący, w czasie trwania spółki wykluczone jest żądanie od dłużnika przez wspólnika (np. komplementariusza) zapłaty przypadającego na niego udziału w wierzytelności spółki, jak również przedstawienie przez wspólnika (komplementariusza) do potrącenia wierzytelności spółki swojemu wierzycielowi. Dłużnik spółki nie może natomiast przedstawić spółce do potrącenia wierzytelności, jaka mu służy wobec jednego ze wspólników (komplementariuszy).

Zatem odpowiedź na pytanie, czy komplementariusz może przedstawić do potrącenia z wierzytelnością spółki swój osobisty dług z tytułu pożyczki wobec dłużnika spółki, jest negatywna. Skoro więc czytelnik jest dłużnikiem osobistym Olafa J. co do pożyczki w kwocie 20 tys. zł, ten ostatni natomiast ma dług wobec sp.k. w wysokości 40 tys. zł, to – zgodnie z art. 36 par. 1 w zw. z art. 103 k.s.h. – wykluczone jest przedstawienie przez czytelnika swojemu wierzycielowi osobistemu (panu Olafowi) oświadczenia o potrąceniu kwoty 20 tys. zł z wierzytelnością spółki w wysokości 40 tys. zł.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane