Często spółki z o.o. przekształcane są w spółki komandytowe. Jak należy postępować w sytuacji, gdy w trakcie przekształcania następuje zbycie udziałów w spółce przekształcanej?
MARCIN SUWAŁA
radca prawny, kancelaria Grynhoff Woźny Maliński
Jeżeli wspólnikami spółki przekształcanej, jak też nabywcą udziałów, będą spółki powiązane kapitałowo, to możliwe jest zbycie udziałów najpóźniej przed podjęciem uchwały o przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową. Spółka przekształcana powinna jednak zostać w prawidłowy sposób zawiadomiona o zbyciu udziałów. Pozwoli to uwzględnić w samej treści uchwały dane osobowe nowego wspólnika.
Zgodnie z art. 187 par. 1 kodeksu spółek handlowych przejście udziału jest skuteczne wobec spółki, od chwili gdy otrzyma od jednego z zainteresowanych zawiadomienie o tym wraz z dowodem dokonania czynności. Zatem powiadomienie spółki powinno nastąpić najpóźniej w przeddzień zgromadzenia wspólników, na którym ma być podejmowana uchwała o przekształceniu.
Takie rozwiązanie, choć doprowadzi do przekształcenia spółki, formalnie nie odpowiada prawu z uwagi na to, że dane wspólnika określone w planie podziału, załącznikach do tego planu i zawiadomieniach o uchwale o przekształceniu będą się różnić od danych wspólnika z uchwały. Uchwała taka może zostać zaskarżona przez wytoczenie powództwa o jej uchylenie lub stwierdzenie nieważności. Powództwo o uchylenie uchwały trzeba wnieść w terminie miesiąca od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia powzięcia uchwały. Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały trzeba z kolei wnieść w terminie sześciu miesięcy od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, nie później jednak niż w terminie trzech lat od dnia powzięcia uchwały.
Zaskarżenie uchwały nie wstrzymuje postępowania rejestrowego. Tym samym uchwała o przekształceniu wywoła skutki w niej wyrażone, chyba że będzie uchylona lub unieważniona. Wytoczenie powództwa jest z kolei wątpliwe z uwagi na istnienie powiązań kapitałowych uczestników przekształcenia (przy założeniu powiązań z nabywcą). Stąd ryzyko uchylenia uchwały lub stwierdzenia jej nieważności praktycznie nie istnieje. Mimo to nie można go całkowicie wykluczyć.
W przypadku zbycia udziałów po podjęciu uchwały o przekształceniu spółki przedstawione procedury znajdą pełne zastosowanie. Konieczne jednak będzie podjęcie nowej uchwały o przekształceniu spółki, z danymi nowego wspólnika. Podjęcie takiej uchwały wymaga z kolei dwukrotnego zawiadomienia wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu, co spowoduje w praktyce konieczność rozpoczęcia procedury przekształcenia od nowa.