statystyki

Były prezes KGHM: Politycy nic nie zrozumieli

autor: Tomasz Jóźwik17.11.2017, 07:11; Aktualizacja: 17.11.2017, 08:05
Herbert Wirth prezes KGHM Polska Miedź w latach 2009–2016

Herbert Wirth prezes KGHM Polska Miedź w latach 2009–2016źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Bartosz Bobkowski Agencja Gazeta

Po przejęciu przez nas Quadry prasa kanadyjska pisała, że ich kraj wyprzedaje rodowe srebra zbyt tanio. Polska – że KGHM przepłaciło. Dlatego się denerwuję, kiedy jestem atakowany niemerytorycznymi zarzutami w stylu, że „z punktu widzenia interesu narodowego wyprowadziłem pieniądze z Polski”.

Obawia się pan prokuratora?

Nie. Nie dlatego, że jestem tak odważny. Uważam, że w pracy trzeba robić swoje. I ja zawsze robiłem swoje z pełnym zaangażowaniem.

Co konkretnie?

Najpierw poszukiwałem złóż, później je oceniałem. W tej drugiej dziedzinie byłem pierwszym specjalistą w kraju. Zrobiłem doktorat z oceny geologiczno-górniczej złóż, a później habilitację. Jeździłem po świecie, pracując m.in. w instytucie badawczym Cuprum (zależny od KGHM – aut.). Dostrzegłem, że zagraniczna ekspansja to jest nasz niewykorzystany potencjał. Że takie inwestycje robiły firmy z mniejszymi górniczymi kompetencjami niż KGHM. Więc dlaczego nie my? KGHM był jedyną firmą górniczą tej wielkości, która eksploatowała złoża położone w jednym kraju.

I jako prezes KGHM dokonał pan największej zagranicznej inwestycji w historii kraju – o wartości ok. 16 mld zł. W bilansie KGHM z 2011 r., ostatnim przed zakupem kanadyjskiej Quadry, mamy 30,5 mld zł aktywów i 7,2 mld zł zobowiązań. W 2016 r. – jest 27 mld aktywów i 17,5 mld zobowiązań. Firma mniejsza, a długów więcej.

Błędna ocena. Po pierwsze – zadłużenia by nie było, gdyby w 2012 r., ale już po zakupie Quadry, nie wprowadzono w Polsce podatku od kopalin. Po drugie – sporo zainwestowaliśmy w modernizację Huty Głogów. Po trzecie – wielkość odpisów, których w ostatnich latach w odniesieniu do aktywów zagranicznych dokonał nowy zarząd firmy, była nadmierna. Po czwarte – KGHM działa w branży surowcowej, tu wartość buduje się w długim terminie. Wie pan, ile lat spłacała się inwestycja KGHM w rodzime złoża? Dwadzieścia. Kiedy po takim czasie podsumujemy przychody z zagranicznej inwestycji, którą zrobił kierowany przeze mnie zarząd, to one będą znacznie przewyższać wydatki – jestem tego pewny.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane