statystyki

Zagraniczne inwestycje to więcej niż same pieniądze

autor: Tomasz Jóźwik02.03.2017, 07:49; Aktualizacja: 02.03.2017, 07:52
podatki pieniądze

Sumarycznie dzięki zagranicznym inwestycjom krajowy PKB był w 2015 r. wyższy o 15,6 proc. niż w scenariuszu, w którym nie napłynąłby do Polski ani jeden dolar czy euro.źródło: ShutterStock

Stabilizacja regulacji prawnych i podatkowych to warunek konieczny, żeby lokowane u nas przedsięwzięcia nadal napędzały rozwój kraju. Rząd zaprasza zagranicznych przedsiębiorców.

Ani brexit, ani Donald Trump jako prezydent Stanów Zjednoczonych nie zatrzymają zainteresowania Polską ze strony przedsiębiorców z innych krajów. Choć niespodziewane decyzje wyborców zniechęcają globalne firmy do śmiałych decyzji inwestycyjnych, to jednak ilość pieniędzy napływających do nas z zagranicy zależy przede wszystkim od decyzji lokalnych polityków. Takie wnioski płyną w wypowiedzi szefów izb handlowych reprezentujących koncerny, które najwięcej zainwestowały w Polsce w ostatnich 25 latach.

Według Antoniego F. Reczka, przewodniczącego Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej, nasz rząd musi się zmierzyć z dwoma głównymi wyzwaniami – negatywnymi opiniami o stanie demokracji w Polsce, które pojawiają się w zagranicznej prasie, i ciągłymi zmianami w przepisach. Aż 40 proc. ustaw to efekt projektów wnoszonych przez posłów, które trafiają do Sejmu bez konsultacji społecznych. Spostrzeżenia Reczka potwierdzają wyliczenia firmy doradczej Grant Thornton. Wynika z nich, że ustawy i rozporządzenia, które weszły w życie w zeszłym roku, miały rekordową objętość 32 tys. stron maszynopisu. W tym gąszczu nowych przepisów przedsiębiorstwa sobie nie radzą.

– Te, które inwestują w Polsce od 20 lat, będą robiły to nadal, ale inna jest sytuacja firm, które dopiero rozważają wejście na wasz rynek. Niepewność podważa zaufanie, a zaufanie to podstawa w biznesie – uważa Peter Baudrexl, przewodniczący Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane