statystyki

Zagraniczne inwestycje to więcej niż same pieniądze

autor: Tomasz Jóźwik02.03.2017, 07:49; Aktualizacja: 02.03.2017, 07:52
podatki pieniądze

Sumarycznie dzięki zagranicznym inwestycjom krajowy PKB był w 2015 r. wyższy o 15,6 proc. niż w scenariuszu, w którym nie napłynąłby do Polski ani jeden dolar czy euro.źródło: ShutterStock

Stabilizacja regulacji prawnych i podatkowych to warunek konieczny, żeby lokowane u nas przedsięwzięcia nadal napędzały rozwój kraju. Rząd zaprasza zagranicznych przedsiębiorców.

Ani brexit, ani Donald Trump jako prezydent Stanów Zjednoczonych nie zatrzymają zainteresowania Polską ze strony przedsiębiorców z innych krajów. Choć niespodziewane decyzje wyborców zniechęcają globalne firmy do śmiałych decyzji inwestycyjnych, to jednak ilość pieniędzy napływających do nas z zagranicy zależy przede wszystkim od decyzji lokalnych polityków. Takie wnioski płyną w wypowiedzi szefów izb handlowych reprezentujących koncerny, które najwięcej zainwestowały w Polsce w ostatnich 25 latach.

Według Antoniego F. Reczka, przewodniczącego Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej, nasz rząd musi się zmierzyć z dwoma głównymi wyzwaniami – negatywnymi opiniami o stanie demokracji w Polsce, które pojawiają się w zagranicznej prasie, i ciągłymi zmianami w przepisach. Aż 40 proc. ustaw to efekt projektów wnoszonych przez posłów, które trafiają do Sejmu bez konsultacji społecznych. Spostrzeżenia Reczka potwierdzają wyliczenia firmy doradczej Grant Thornton. Wynika z nich, że ustawy i rozporządzenia, które weszły w życie w zeszłym roku, miały rekordową objętość 32 tys. stron maszynopisu. W tym gąszczu nowych przepisów przedsiębiorstwa sobie nie radzą.

– Te, które inwestują w Polsce od 20 lat, będą robiły to nadal, ale inna jest sytuacja firm, które dopiero rozważają wejście na wasz rynek. Niepewność podważa zaufanie, a zaufanie to podstawa w biznesie – uważa Peter Baudrexl, przewodniczący Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane