statystyki

Inwestycje: By zwabić zagraniczne spółki trzeba sypnąć pieniędzmi

autor: Patrycja Otto23.01.2017, 09:15; Aktualizacja: 23.01.2017, 09:50
Nie ma w zasadzie branży, w której za wielkimi przedsięwzięciami, dającymi setki miejsc pracy, nie idzie wsparcie państwa.

Nie ma w zasadzie branży, w której za wielkimi przedsięwzięciami, dającymi setki miejsc pracy, nie idzie wsparcie państwa.źródło: ShutterStock

Zakłady pracy warte 160 mld euro wybudowane u nas przez obcy kapitał to także efekt zachęt finansowych oferowanych mu przez nasze władze.

Trudno wyliczyć, o ile zagranicznych inwestycji byłoby mniej, gdyby nie zachęty finansowe. Ale nikt nie ma wątpliwości, że dotacje, zwolnienia i ulgi podatkowe przyciągają inwestorów. Oczywiście magnesem są też atrakcyjne koszty pracy czy dostęp do fachowców. Ale gdyby nie pomoc publiczna firmy branży samochodowej zapewne nie zdecydowałyby się na budowę w najbliższych latach swoich fabryk w Polsce. Mowa m.in. o zakładzie silników Mercedesa za około 500 mln euro czy przekładni do aut hybrydowych Toyoty za ok. 650 mln zł.

– W przypadku Daimlera maksymalna kwota pomocy dla tej inwestycji wynosi ok. 81 mln zł. Jej źródłem mogą być zarówno zwolnienia w podatku dochodowym z racji funkcjonowania w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park, jak i inne formy wsparcia, np. granty rządowe – wyjaśnia Jacek Serdeczny z wałbrzyskiej SSE.

Z kolei Toyota Manufacturing Poland i Motor Industries od 2004 r. do końca 2016 r. otrzymały zachętę finansową na poziomie 180 mln zł. Jeszcze większe kwoty trafiły do spółek Volkswagena (Volkswagen Poznań i Volkswagen Motor Polska) – 575 mln zł, czy FCA Poland – 612 mln zł. Jest jeszcze koreański LG Chem, który w Biskupicach za 1,3 mld zł wybuduje fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych. Stworzy ponad 700 nowych miejsc pracy. Ekspertów nie zaskoczyła decyzja spółki. Tylko w przypadku ostatniego projektu LG Chem uprawniony jest do skorzystania z pomocy publicznej w różnych formach do wysokości ok. 12 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Dotychczas spółka otrzymała wsparcie rzędu 39 mln zł.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane