statystyki

Inwestycje: By zwabić zagraniczne spółki trzeba sypnąć pieniędzmi

autor: Patrycja Otto23.01.2017, 09:15; Aktualizacja: 23.01.2017, 09:50
Nie ma w zasadzie branży, w której za wielkimi przedsięwzięciami, dającymi setki miejsc pracy, nie idzie wsparcie państwa.

Nie ma w zasadzie branży, w której za wielkimi przedsięwzięciami, dającymi setki miejsc pracy, nie idzie wsparcie państwa.źródło: ShutterStock

Zakłady pracy warte 160 mld euro wybudowane u nas przez obcy kapitał to także efekt zachęt finansowych oferowanych mu przez nasze władze.

Trudno wyliczyć, o ile zagranicznych inwestycji byłoby mniej, gdyby nie zachęty finansowe. Ale nikt nie ma wątpliwości, że dotacje, zwolnienia i ulgi podatkowe przyciągają inwestorów. Oczywiście magnesem są też atrakcyjne koszty pracy czy dostęp do fachowców. Ale gdyby nie pomoc publiczna firmy branży samochodowej zapewne nie zdecydowałyby się na budowę w najbliższych latach swoich fabryk w Polsce. Mowa m.in. o zakładzie silników Mercedesa za około 500 mln euro czy przekładni do aut hybrydowych Toyoty za ok. 650 mln zł.

– W przypadku Daimlera maksymalna kwota pomocy dla tej inwestycji wynosi ok. 81 mln zł. Jej źródłem mogą być zarówno zwolnienia w podatku dochodowym z racji funkcjonowania w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park, jak i inne formy wsparcia, np. granty rządowe – wyjaśnia Jacek Serdeczny z wałbrzyskiej SSE.

Z kolei Toyota Manufacturing Poland i Motor Industries od 2004 r. do końca 2016 r. otrzymały zachętę finansową na poziomie 180 mln zł. Jeszcze większe kwoty trafiły do spółek Volkswagena (Volkswagen Poznań i Volkswagen Motor Polska) – 575 mln zł, czy FCA Poland – 612 mln zł. Jest jeszcze koreański LG Chem, który w Biskupicach za 1,3 mld zł wybuduje fabrykę akumulatorów do samochodów elektrycznych. Stworzy ponad 700 nowych miejsc pracy. Ekspertów nie zaskoczyła decyzja spółki. Tylko w przypadku ostatniego projektu LG Chem uprawniony jest do skorzystania z pomocy publicznej w różnych formach do wysokości ok. 12 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Dotychczas spółka otrzymała wsparcie rzędu 39 mln zł.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane