statystyki

Bat na kartele: Poszkodowani łatwiej uzyskaja odszkodowanie

autor: Aleksandra Berger06.12.2016, 09:30; Aktualizacja: 06.12.2016, 10:08
Zapowiedziana regulacja przewiduje związanie sądu cywilnego decyzją Prezesa UOKiK lub orzeczeniem sądu odwoławczego.

Zapowiedziana regulacja przewiduje związanie sądu cywilnego decyzją Prezesa UOKiK lub orzeczeniem sądu odwoławczego.źródło: ShutterStock

Kartele cenowe, porozumienia czy inne naruszenia prawa konkurencji niejednokrotnie powodują znaczne szkody po stronie kontrahenta, jak i odbiorców końcowych (konsumentów). To oni płacą wyższe ceny za objęte zmową cenową towary czy też ponoszą konsekwencje związane z koniecznością nabywania danego towaru tylko od jednego przedsiębiorcy. Dla wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców i konsumentów dobrą wiadomością jest to, że wkrótce dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody spowodowanej przez kontrahentów naruszających zasady konkurencji może stać się łatwiejsze. W konsultacjach społecznych znajduje się bowiem projekt ustawy o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. Implementuje on przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE z 26 listopada 2014 r. w sprawie niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej, objęte przepisami prawa krajowego, („dyrektywa odszkodowawcza”).

Czasu na uchwalenie ustawy jest niewiele. 27 grudnia 2016 r. mija bowiem termin na implementowanie dyrektywy przez państwa członkowskie UE, w tym przez Polskę. Jakie zatem zmiany niesie ze sobą zapowiadana ustawa?

DOCHODZENIE ROSZCZEŃ

Przede wszystkim nowa regulacja wprowadza zasadę pełnej odpowiedzialności na zasadzie winy przedsiębiorcy za szkodę wyrządzoną przez naruszenie prawa konkurencji. Każda osoba (czy to przedsiębiorca, nabywca pośredni, czy też konsument), która poniosła szkodę wskutek stosowanej praktyki ograniczającej konkurencję, będzie mogła domagać się odszkodowania, obejmującego nie tylko poniesioną szkodę rzeczywistą (damnum emergens), ale również utracone korzyści (lucrum cessans) oraz odsetki – począwszy od daty wyrządzenia szkody do momentu zapłaty. Przez stosowanie praktyk ograniczających konkurencję należy rozumieć zawieranie porozumień ograniczających konkurencję oraz nadużywanie pozycji dominującej.

Planowana ustawa przyznaje jednak pozwanemu skuteczne narzędzie obrony przed nadmiernym obciążeniem finansowym. Zgodnie z zakładaną koncepcją, jeżeli naruszenie prawa konkurencji skutkowało nadmiernym obciążeniem dla nabywcy bezpośredniego, a nabywca pośredni nabył produkty lub usługi, których dotyczy naruszenie, bądź produkty lub usługi będące ich pochodnymi, domniemywa się, że nadmierne obciążenie zostało przerzucone na nabywcę pośredniego.

PRZERZUCENIE CIĘŻARU DOWODU


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Tyle w temacie(2016-12-06 12:23) Zgłoś naruszenie 10

    Podobno ostatnio alarmująco wzrosła zachorowalność na wszelkiego rodzaju guzy głowy i okolic, to też się nie wzięło z nikąd, ewidentnie jest to wpływ zewnętrzny, albo kwestia jedzenia (chemii) które nam sprzedają, albo efekt różnego rodzaju fal, "bezpieczne" komórki, wi-fi itd. Tu też się ktoś powinien za to zabrać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane