statystyki

Sierant: Bezbrzeżna naiwność cen regulowanych

autor: Artur Sierant29.01.2018, 07:59; Aktualizacja: 29.01.2018, 10:06
A jeżeli spółka wszystko robiła zgodnie z regułami gry, ale zmieniały się okoliczności?

A jeżeli spółka wszystko robiła zgodnie z regułami gry, ale zmieniały się okoliczności?źródło: ShutterStock

W 2006 r. ukazała się książka Nassima Nicholasa Taleba zatytułowana „Ślepy traf”. Autor, imigrant z ogarniętego wojną domową Libanu, napisał ją w 2001 r. Nie ma w niej zbyt wiele o krachu dot-comów, choć, jak sądzę, tamte wydarzenia były inspiracją. Książka uczy pokory, wskazując, jak wiele na rynku kapitałowym, ale także w innych dziedzinach życia, np. w sporcie czy zawodowej karierze, zawdzięczamy przypadkowi. (Zainteresowani mogą poszukać książki także pod tytułem „Zwiedzeni przez losowość”).

W ostatnich latach Taleb stał się ekonomicznym celebrytą, po tym jak napisał słynnego „Czarnego łabędzia”. Od tego czasu opisy tych bardzo rzadkich ptaków pojawiają się regularnie w prasie ekonomicznej. A jeszcze później powstała „Antykruchość”, książka, której nijak zrozumieć nie mogę. I zawsze zazdrościłem jednemu z prezesów giełdy, który ją zrozumiał i w liście do akcjonariuszy w 2014 r. napisał tak: „Z perspektywy tych kilkunastu miesięcy mogę stwierdzić, że nie tylko poradziliśmy sobie z (...) problemami, ale działanie w trudnym, dynamicznym i mało przewidywalnym otoczeniu istotnie nas wzmocniło – cały zespół zarządzający, a w szczególności samą Giełdę, potwierdzając teorię Nassima Nicholasa Taleba o antykruchości”.

Błędem poznawczym opisanym w „Ślepym trafie” jest to, że widzimy tylko tych, którym się udało. W mediach poświęca się im więcej miejsca. Ta asymetria przekazywanych informacji wzmocniona jest determinizmem historycznym. Czyli spoglądaniem w przeszłość na zasadzie „ja wiedziałem, że tak będzie”.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane