statystyki

Sierant: Bezbrzeżna naiwność cen regulowanych

autor: Artur Sierant29.01.2018, 07:59; Aktualizacja: 29.01.2018, 10:06
A jeżeli spółka wszystko robiła zgodnie z regułami gry, ale zmieniały się okoliczności?

A jeżeli spółka wszystko robiła zgodnie z regułami gry, ale zmieniały się okoliczności?źródło: ShutterStock

W 2006 r. ukazała się książka Nassima Nicholasa Taleba zatytułowana „Ślepy traf”. Autor, imigrant z ogarniętego wojną domową Libanu, napisał ją w 2001 r. Nie ma w niej zbyt wiele o krachu dot-comów, choć, jak sądzę, tamte wydarzenia były inspiracją. Książka uczy pokory, wskazując, jak wiele na rynku kapitałowym, ale także w innych dziedzinach życia, np. w sporcie czy zawodowej karierze, zawdzięczamy przypadkowi. (Zainteresowani mogą poszukać książki także pod tytułem „Zwiedzeni przez losowość”).

W ostatnich latach Taleb stał się ekonomicznym celebrytą, po tym jak napisał słynnego „Czarnego łabędzia”. Od tego czasu opisy tych bardzo rzadkich ptaków pojawiają się regularnie w prasie ekonomicznej. A jeszcze później powstała „Antykruchość”, książka, której nijak zrozumieć nie mogę. I zawsze zazdrościłem jednemu z prezesów giełdy, który ją zrozumiał i w liście do akcjonariuszy w 2014 r. napisał tak: „Z perspektywy tych kilkunastu miesięcy mogę stwierdzić, że nie tylko poradziliśmy sobie z (...) problemami, ale działanie w trudnym, dynamicznym i mało przewidywalnym otoczeniu istotnie nas wzmocniło – cały zespół zarządzający, a w szczególności samą Giełdę, potwierdzając teorię Nassima Nicholasa Taleba o antykruchości”.

Błędem poznawczym opisanym w „Ślepym trafie” jest to, że widzimy tylko tych, którym się udało. W mediach poświęca się im więcej miejsca. Ta asymetria przekazywanych informacji wzmocniona jest determinizmem historycznym. Czyli spoglądaniem w przeszłość na zasadzie „ja wiedziałem, że tak będzie”.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane