statystyki

REIT niczym bankowa lokata ze stałą stopą zwrotu

autor: Marek Chądzyński29.08.2016, 07:37; Aktualizacja: 29.08.2016, 09:28
pieniądze-finanse-monety

Najbardziej zyskowne REIT-y gwarantują 11-proc. stopę dywidendyźródło: ShutterStock

Inwestorzy indywidualni będą mogli lokować pieniądze w nieruchomości komercyjne. Trwają prace nad specjalną ustawą, która ukonstytuuje tego typu działalność.

REIT, czyli Real Estate Investment Trust – to spółka lub fundusz inwestycyjny zajmujący się lokowaniem kapitału akcjonariuszy (lub uczestników) w nieruchomości i zapewniający określony zwrot z tego kapitału. Stopa zwrotu jest ściśle określona, jej minimalny poziom jest zapisany w statucie, a wypłata następuje najczęściej w formie dywidendy. Najbardziej zyskowne REIT-y gwarantują nawet 11-proc. stopę dywidendy w ciągu roku. W USA, gdzie ta forma inwestowania jest najbardziej rozpowszechniona, są REIT-y które wypłacają dywidendę nawet w cyklach miesięcznych. Podmioty działają na podstawie odrębnych aktów prawnych, które jasno określają modele inwestowania (ryzyko powinno być zminimalizowane, przedmiotem inwestycji powinny być nieruchomości przynoszące stały i pewny dochód), relacje między akcjonariuszami (REIT powinien być zabezpieczony np. przed wrogim przejęciem, akcjonariat powinien być maksymalnie rozproszony, a spółka notowana na giełdzie), sposób dzielenia się zyskiem z inwestorami (zwykle na dywidendę trafia 80–90 proc. wypracowanego zysku, w zamian za co firmy są zwolnione z podatków dochodowych). Regulacje precyzują też, kto może zarządzać taką firmą (chodzi o zapewnienie możliwie wysokiej jakości zarządzania).

Najbardziej dochodowe REIT-y

Najbardziej dochodowe REIT-y

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

O tej formie inwestowania w Polsce zrobiło się głośno po prezentacji programu budowy polskiego kapitału autorstwa wicepremiera Mateusza Morawieckiego. W planie znalazł się pomysł publicznych funduszy nieruchomości, które wicepremier nazwał polskim REIT-em. Miałaby to być spółka notowana na warszawskiej giełdzie, z określonym minimalnym kapitałem początkowym (25 mln zł). PFN ma inwestować w nieruchomości komercyjne i mieszkaniowe, przede wszystkim w gotowe już obiekty przynoszące stały dochód. Na dywidendę przeznaczane będzie 80 proc. zysku, wypłaty mogą następować w cyklach kwartalnych, półrocznych lub rocznych. W planie zapisano też zwolnienie z CIT dla samego PFN i spółek celowych, jakie będzie on powoływał, opodatkowana będzie tylko dywidenda (19-proc. podatkiem od kapitałów pieniężnych, tak jak obecnie). Wicepremier chciałby, aby publiczne fundusze nieruchomości były jednym ze sposobów na długoterminowe oszczędzanie dla osób indywidualnych (np. na emerytury) przy jednoczesnym otwarciu rynku nieruchomości dla tej grupy inwestorów.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane