statystyki

Krajowym firmom rosną zyski. Bezrobocie spada poniżej miliona

29.08.2016, 07:37; Aktualizacja: 29.08.2016, 09:23
finanse

Przychody z całokształtu działalności firm niefinansowych zatrudniających co najmniej 50 osób wyniosły w I półroczu 1,25 bln zł.źródło: ShutterStock

Mniej bezrobocia. Do 6,2 proc. spadła stopa bezrobocia wyliczana przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie prowadzonego co kwartał badania aktywności ekonomicznej ludności. Rok temu była na poziomie 7,4 proc., a na początku 2014 r. przekraczała jeszcze 10 proc.

MAKRO

Mniej bezrobocia. Do 6,2 proc. spadła stopa bezrobocia wyliczana przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie prowadzonego co kwartał badania aktywności ekonomicznej ludności. Rok temu była na poziomie 7,4 proc., a na początku 2014 r. przekraczała jeszcze 10 proc. Można się spodziewać, że liczba faktycznie bezrobotnych (a nie zarejestrowanych w urzędach pracy, których znaczna część pracuje w szarej strefie) w III kw. spadnie poniżej miliona. W II kw. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku szybciej spadało bezrobocie wśród kobiet niż mężczyzn, a także na wsi w porównaniu z miastami. Przeciętny czas poszukiwania pracy wynosił 11,4 miesiąca, był o 1,5 miesiąca krótszy niż rok wcześniej.

Lepsze wyniki firm. Przychody z całokształtu działalności firm niefinansowych zatrudniających co najmniej 50 osób wyniosły w I półroczu 1,25 bln zł. Były o 3,6 proc. większe niż rok wcześniej. Koszty urosły w tym okresie o 3,2 proc., do 1,21 bln zł. Firmy zarobiły w pierwszej połowie roku 61,5 mld zł, o 12,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Ekonomistów wzrost zysku ucieszył, ale zmartwił spadek inwestycji. W największym stopniu dotyczył on stawiania nowych budynków, w nieco mniejszym stopniu kupna maszyn i urządzeń. Jedynym wzrostowym segmentem w inwestycjach firm były w pierwszym półroczu środki transportu.


Pozostało jeszcze 24% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane