Dziś szef MON przedstawi posłom informacje o realizacji programu śmigłowcowego i tarczy przeciwrakietowej. Może wreszcie doczekamy się jakichś konkretów.
O godz. 10 odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowej, na której zaplanowano punkt „Informacja Ministra Obrony Narodowej o realizacji (rzeczowej i finansowej) w 2016 roku głównych programów modernizacji technicznej sił zbrojnych, a w szczególności w zakresie systemu obrony powietrznej i programu pozyskania śmigłowców wsparcia bojowego”. Trudno przewidzieć, czy tym razem minister Antoni Macierewicz bądź jego podwładni uchylą rąbka tajemnicy i dowiemy się, w którą stronę zmierzają najdroższe zakupy Wojska Polskiego.
Jeśli chodzi o system obrony powietrznej, to w samym resorcie ścierają się różne koncepcje. Jedna z nich przewiduje rozpoczęcie budowy tarczy przeciwrakietowej od średniego zasięgu „Wisły”, czyli prawdopodobnie zakup baterii Patriot od koncernu Raytheon. Problem w tym, że dostępna wersja nie spełnia wszystkich polskich wymagań (m.in. co do radaru) i jest droga. Zaleta: według deklaracji producenta pierwsza bateria byłaby w Polsce już w dwa lata od podpisania umowy.