TEMPO ROZWOJU: Lider zawdzięcza swoją pozycję konsolidacji działalności francuskiej grupy w Polsce.
Reklama
Zwycięzcą tej części rankingu został Bank BGŻ BNP Paribas. To efekt dokonanego w ubiegłym roku połączenia polskiej filii francuskiej grupy bankowej BNP Paribas i kupionego przez nią trzy lata temu od holenderskiej grupy Rabobank Banku BGŻ. Połączenie BGŻ z Rabobank Polska było w 2014 r. Nie miało więc wpływu na rezultaty rankingu obejmującego wyniki w 2015 r. – W ciągu ostatnich dwóch lat nasza instytucja dokonała bardzo dużych zmian organizacyjnych. Powstała instytucja, która pod względem aktywów jest siódma na rynku. A myślę, że to nie koniec rozwoju – zapowiedział, odbierając nagrodę, Wojciech Kembłowski, wiceprezes BGŻ BNP Paribas.
Fuzja pozwoliła liderowi zdystansować konkurentów w takich kategoriach, jak dynamika przychodów (wzrost w skali roku o niemal 30 proc., dwa razy wyższy niż następnego konkurenta) czy kapitałów własnych (zwyżka niemal o połowę wobec 25-proc. wzrostu kolejnego banku w tej kategorii). Połączenie pozwoliło BGŻ BNP poprawić pozycję, szczególnie na rynku korporacyjnym. W kredytach i depozytach przedsiębiorstw połączony bank był w końcu ub.r. o 90–100 proc. większy niż sam BGŻ w 2014 r. Uzyskał też największy przyrost liczby klientów biznesowych.
Niewykluczone, że w tym roku nasz lider też osiągnie pod względem dynamiki wysoką pozycję – tym razem w segmencie detalicznym. Byłby to efekt kolejnego połączenia w grupie kapitałowej: z Sygma Bankiem, jednym z liderów na rynku kredytów ratalnych i kart kredytowych.
Drugie miejsce w kategorii „tempo rozwoju” zajął Alior Bank. Tu też pomogło przejęcie – Meritum Banku. Alior był jednak aktywny w dziedzinie rozwoju organicznego. I bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o przyrost liczby klientów indywidualnych oraz wzrost wartości ich depozytów. Ten bank znalazł się na drugim miejscu pod względem dynamiki przychodów. Na trzecim jest ING Bank Śląski – choć nie dokonywał przejęć, a ponadto należy do grupy największych graczy na naszym rynku, a takim rosnąć trudniej. W większości wskaźników, które braliśmy pod uwagę, w tej kategorii mieścił się jednak w pierwszej piątce, co pozwoliło mu wyprzedzić banki takie, jak mHipoteczny – liderów w jednym–dwóch wskaźnikach, ale mniej dynamicznych pod innymi względami.
W ubiegłym roku zwycięzcą w tej kategorii był Idea Bank, który tym razem odmówił udziału, tłumacząc, że zasady rankingu nie odpowiadają specyfice jego biznesu (Idea uważa, że pełny obraz jej działalności oddają wyniki skonsolidowane, bo duża część biznesu jest realizowana przez wydzielone spółki, tymczasem my braliśmy pod uwagę wyniki jednostkowe – w porównaniu z poprzednim rokiem ta zasada się nie zmieniła). Tegoroczni liderzy również w poprzedniej edycji naszego konkursu byli wysoko: Alior na drugim, ING BSK na czwartym, a BNP Paribas na piątym miejscu.
Punktacja