statystyki

Suma wszystkich rozgrywek wokół hazardu

autor: Sylwia Czubkowska29.06.2016, 07:33; Aktualizacja: 29.06.2016, 09:13
Hazard

Kołdra jest za krótka, by zadowolić wszystkich.źródło: ShutterStock

Bukmacherzy, pokerzyści, właściciele automatów, Totalizator Sportowy i związki sportowe – wszyscy ruszyli do boju o kawałek rynku. Gra jest poważna, bo chodzi o blisko 2,5 mld zł rocznie.

Z ustawy hazardowej, która weszła w życie sześć lat temu, niezadowoleni byli praktycznie wszyscy gracze rynkowi. Nic dziwnego, że gdy pojawiły się sygnały, iż nowy rząd szykuje zmiany, ruszyli do boju o swój kawałek rynku. Bukmacherzy – zarówno zarejestrowani w Polscy, jak i ci działający u nas nielegalnie, ale zgarniający ponad 90 proc. rynku internetowego, pokerzyści, a konkretnie internetowy serwis PokerStars i jego inicjatywa Wolny Poker, właściciele automatów o niskich wygranych, Totalizator Sportowy, związki sportowe. Kołdra jest zaś za krótka, by zadowolić wszystkich.

O tym, że nowelizacja ustawy będzie konieczna, było wiadomo od początku obecnej kadencji. Pamiętając aferę hazardową, tym razem resort finansów wszystkie prace prowadził niemalże pod kluczem. Jeszcze na początku lutego ministerstwo zapewniało nas, że prowadzone są jedynie „prace nad strategią naprawy dochodów podatkowych, w tym analizy odnoszące się do uregulowań dotyczących gier hazardowych”. – Wszyscy wiedzieli, że coś się szykuje, ale nie było najmniejszych szans, by w cywilizowany sposób wziąć w tych pracach udział. Od razu było jedno skojarzenie: spotkania polityków PO gdzieś na cmentarzu czy stacji benzynowej – wzdycha Stanisław Matuszewski, prezes Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych, zrzeszającej właścicieli automatów o niskich wygranych.

Prace niespodziewanie przyspieszyły w kwietniu. Po jednym z naszych tekstów o wadliwym funkcjonowaniu obecnego prawa odniósł się do niego na Twitterze wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, zapowiadając, że w prace nad projektem nowej ustawy będzie można się włączyć już za kilka dni. Tak oto wyszło na jaw, że prowadzone są one równolegle w resorcie finansów i w Polsce Razem Gowina. – Gdy okazało się, że istnieje alternatywny projekt, resort finansów przyspieszył szykowanie założeń, bo rząd i w tej sferze chciał pokazać dobrą zmianę – mówi nam jeden z urzędników zaangażowanych w przygotowanie nowego kształtu prawa hazardowego.

Kilka dni po tym, jak swój projekt zaprezentował Gowin, także MF pochwaliło się swoją wersją ustawy. Obecnie trwają jej konsultacje społeczne. Resort nie chce jednak przyznać, do kiedy będą się one toczyć, kto w ich ramach się wypowiedział ani czego dotyczyły opinie. Ministerstwo lakonicznie pisze tylko: „Projekt nowelizacji ustawy hazardowej został umieszczony na ogólnodostępnej stronie internetowej BIP RCL. W związku z tym do MF wpływają stanowiska zainteresowanych podmiotów w tej sprawie. Analizujemy wszystkie sugestie, które do nas docierają. Raport z konsultacji zostanie opublikowany na stronie BIP RCL”.

Samo to, że pojawiły się dwa projekty nowelizacji, dowodzi, że poszczególne branże mają sporo do wywalczenia. Obie propozycje bazują na tej samej diagnozie: ustawa uchwalona w 2009 r. jako reakcja na aferę hazardową to regulacja fatalna, w wyniku której hazard przeniósł się do szarej strefy. Konieczne są więc takie zmiany, by jednocześnie zmniejszyć skalę nielegalnego hazardu i zwiększyć wpływy podatkowe. A jest o co walczyć. Według biuletynu służby celnej za 2015 r. podstawa opodatkowania firm z branży hazardowej po sześciu latach od wejścia w życie ustawy wyniosła zaledwie 728 mln zł, podczas gdy w 2010 r. było to niemalże 2,6 mld zł.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane