Ruszają największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej oraz dyskusje o najważniejszych wyzwaniach dla polskiej i europejskiej gospodarki. Reindustrializacja, polityka, klimatyczna, bezpieczeństwo energetyczne, rozwój infrastruktury, handel międzynarodowy – te tematy są obecne na EKG od lat i nie inaczej będzie w tym roku.
Nie oznacza to powielania dyskusji z ubiegłych edycji – zmieniają się sytuacja, kontekst debat. W tym roku szczególnego wymiaru nabierze dyskusja o polityce energetyczno-klimatycznej, której nowy impuls nadał szczyt paryski COP21. Nowa perspektywa budżetu UE wyznaczy kierunek debat o rozwoju infrastruktury, a problem innowacyjności będzie skłaniał do określenia zadań na przyszłość nakreślonych już w planie Morawieckiego.
Uczestnicy EKG dyskutować będą m.in. o roli metropolii w Polsce. Moment ku temu jest idealny: szef MSWiA przedstawił projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim. – Dla Polski kluczową sprawą jest rozwój Śląska. To nie jest kongres regionalny, on ma wymiar absolutnie europejski, ale chcielibyśmy pamiętać o tym, że odbywa się właśnie tutaj – mówi Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, eurodeputowany oraz przewodniczący Rady Programowej EKG.
W tym roku organizatorzy – grupa Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości – postanowili skoncentrować dyskusję wokół czterech podstawowych kwestii: „Energia, przemysł, klimat – horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy”, „Digitalizacja gospodarki. Szanse, wyzwania, zagrożenia cyfrowej rewolucji”, „Geopolityka, bezpieczeństwo, gospodarka. Czy to globalny kryzys?” oraz „Młodzi przedsiębiorcy. Nowy biznes nośnikiem innowacji”. Temu ostatniemu tematowi będzie poświęcona dwudniowa impreza towarzysząca European Start-up Days. To spotkanie umożliwiające wymianę doświadczeń młodych przedsiębiorców i korporacji. Kontynuowany będzie także znany z poprzedniej edycji projekt Liderzy Przyszłości, skierowany do osób młodych, chcących brać czynny udział w życiu publicznym.
Zapowiada się rekordowa frekwencja – zarejestrowało się już ponad 7,5 tys. uczestników, którzy będą przysłuchiwali się dyskusjom z udziałem decydentów polityki i biznesu. Obecność na ósmej już edycji EKG, w największej debacie o gospodarce w Europie Centralnej, potwierdziła rekordowa liczba unijnych polityków, m.in. Maroš Šefčovič, komisarz UE ds. Unii Energetycznej, oraz Günther H. Oettinger, komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.
Do Katowic przyjadą także przedstawiciele rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy, m.in. Rokas Masiulis, minister energetyki Litwy; Istvan Mikola, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, oraz Tomáš Novotný, wiceminister przemysłu i handlu Czech. Polski rząd reprezentować będą m.in.: Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa; Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Katarzyna Kacperczyk, wiceszef MSZ. Nie zabraknie prezesów największych firm i banków – m.in. Grupy Azoty, PGNiG, ING, Ursusa, Synthosu – łatwiej byłoby wymienić nieobecnych. Tradycją jest już udział przedstawicieli krajów afrykańskich i Chin, bo poprzednie edycje katowickiego kongresu były miejscem, gdzie nabierały kształtów takie programy jak Go China i Go Africa. W sumie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, a także w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek odbędzie się ponad 100 debat, sesji i imprez towarzyszących.
– Naszą ambicją jest wskazywanie nowych kierunków myślenia o przyszłości Europy, włączanie w dyskurs tematów ważnych z punktu widzenia gospodarki, konfrontowanie europejskich problemów rozwojowych z ich globalnym tłem – tłumaczy Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, dodając, że zadaniem EKG jest definiowanie najważniejszych problemów gospodarczych Europy.
Dziennik Gazeta Prawna jak co roku będzie obecny na EKG. W Katowicach ogłosimy m.in. wyniki naszego Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Marek Tejchman, zastępca redaktor naczelnej DGP, zapyta naszych gości o rolę CSR w praktyce biznesowej naszego regionu. Naszych dziennikarzy będzie można posłuchać także podczas debat. 19 maja Tomasz Żółciak w czasie debaty „Fundusze europejskie 2014–2020” zastanowi się wraz z panelistami, jak wykorzystać unijne środki do pobudzenia rozwoju. Marek Tejchman omówi kwestię zagranicznej ekspansji polskich przewoźników na debacie „Kolejowy rynek cargo”. Konrad Majszyk podczas debaty „Infrastruktura kolejowa w Polsce” zapyta rozmówców, dlaczego zapowiedziane inwestycje kolejowe wciąż nie startują oraz dlaczego dostęp do infrastruktury kolejowej jest droższy niż w przypadku dróg.