statystyki

KGHM hamuje z inwestycjami

autor: Adam Sofuł18.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.04.2016, 09:12

Fatalne – wynikające z odpisów – wyniki za ubiegły rok skłoniły spółkę do rewizji strategii. Nowe założenia będą gotowe w przyszłym miesiącu, ale pierwsze działania już zostały podjęte

Ponad 5 mld zł odpisów z tytułu utraty wartości aktywów, z czego ponad 3 mld zł przypadło na chilijską Sierra Gorda, nie tylko było przyczyną pierwszej w historii straty miedziowego koncernu, ale też postawiło pod znakiem zapytania jego dotychczasową strategię – intensywnej ekspansji zagranicznej. Minister skarbu zarządził w spółce audyt, ta dokonuje przeglądu swoich zagranicznych inwestycji.

Odpisy na wartość zagranicznych kopalń wynikają z fatalnej sytuacji na rynkach surowcowych – gdy 6 grudnia 2011 r. KGHM podpisywał umowę przejęcia Quadra FNX, miedź kosztowała prawie 8 tys. dol. za tonę, dziś kosztuje 4,8 tys. dol. Srebro potaniało w tym czasie o połowę – z 32 do 16 dol. za uncję. To oznacza niższą wartość złóż i mniejsze zyski z inwestycji przy większych, niż szacowano, kosztach.

Zarząd KGHM zapewnia, że o sprzedaży czy zamrożeniu projektu Sierra Gorda nie ma mowy. – Projekt jest kontynuowany. Uważamy, że należy dołożyć wszelkich starań, aby zakończył się powodzeniem. Rozmawiamy ze stroną japońską, z firmą Sumitomo, aby efektywność tego projektu była lepsza, bo na razie nie przynosi on zadowalających wyników – opowiada prezes KGHM Krzysztof Skóra. Nie osiągnięto jeszcze założonego w pierwszej fazie projektu wydobycia na poziomie 110–120 tys. t miedzi. W ubiegłym roku kształtowało się ono na poziomie 85 tys. t.

– Przy bieżących cenach miedzi Sierra Gorda to nadal solidny projekt, ale zdecydowanie poniżej oczekiwań. Niskie ceny metali zepsują radość tym, którzy oczekiwali szybkiego zwrotu z projektu. Zakładamy, że w 2016 r. projekt nie osiągnie pełnych mocy produkcyjnych, co dodatkowo obciąży jego wyniki – oceniają analitycy DM PKO BP.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane