statystyki

Na wynajmie można dobrze zarobić

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto18.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.04.2016, 08:06
nieruchomości-kredyt hipoteczny-mieszkanie

Na wynajmie można dobrze zarobićźródło: ShutterStock

Niemal 5 proc. zysku robi wrażenie w porównaniu z kiepskim oprocentowaniem lokat bankowych czy obligacji. Ale na dużo więcej i tu nie ma co liczyć. Kupując lokal na wynajem w największych miastach, można liczyć średnio na 4,84 proc. zysku netto w skali roku. Jeszcze rok temu było to 4,39 proc., a przed dwoma laty 3,96 proc. – wylicza agencja Home Broker.

 – Z roku na rok rośnie liczba Polaków wynajmujących mieszkania, bo odchodzą od myślenia, że każdy musi mieć własne – tłumaczy Marcin Krasoń, analityk Home Broker. Podobnie sytuację na rynku widzi Małgorzata Janucewicz, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami: – Ludzie migrują za pracą, szkołą, dlatego mieszkania na wynajem mają wzięcie. Nie mówiąc już o tym, że rośnie pokolenie osób, które nie chcą mieć nic na własność.

Do tradycyjnych grup napędzających najem, jak np. studenci, dochodzą nowe. Popyt podbijają Ukraińcy. – Do pracy zatrudniani są fachowcy z innych krajów. Ostatnio słyszałam o poszukiwaniu mieszkań na trzy miesiące dla 50 Duńczyków pracujących w przemyśle stoczniowym – informuje Małgorzata Janucewicz. Coraz więcej lokali trafia też na rynek najmu krótkoterminowego, gdzie ludzie szukają mieszkania zamiast hotelu.

Na zyskowność najmu wpływ mają też rosnące stawki czynszów i stabilne ceny mieszkań. Z wyliczeń HB wynika, że w lutym tego roku średnia cena za wynajem, w przeliczeniu na mkw., w siedmiu największych miastach (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław) wynosiła 34,50 zł. To o 17 proc. więcej niż przed dwoma laty. – Stawki najmu urosły, ale zmienia się struktura mieszkań. Coraz mniej jest starych i zaniedbanych, a coraz więcej nowych, o wysokim standardzie – wskazuje analityk HB.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • windykator(2016-04-18 14:07) Zgłoś naruszenie 50

    Konieczna jest polityka utrzymywania ludzi w stanie głupoty. ... powiedział Mao Tse Tung.

    Odpowiedz
  • jagoda(2016-04-21 15:36) Zgłoś naruszenie 40

    Wynajmuję mieszkanie babci od lat, nie jest specjalnie wartościowe ale i tak daje 1200zł miesięcznie na czysto, zastanawiam się nad inwestycją w Wola Invest, taki apartament mógłby przynieść wyższe zyski.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane