statystyki

Na wynajmie można dobrze zarobić

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto18.04.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.04.2016, 08:06
nieruchomości-kredyt hipoteczny-mieszkanie

Na wynajmie można dobrze zarobićźródło: ShutterStock

Niemal 5 proc. zysku robi wrażenie w porównaniu z kiepskim oprocentowaniem lokat bankowych czy obligacji. Ale na dużo więcej i tu nie ma co liczyć. Kupując lokal na wynajem w największych miastach, można liczyć średnio na 4,84 proc. zysku netto w skali roku. Jeszcze rok temu było to 4,39 proc., a przed dwoma laty 3,96 proc. – wylicza agencja Home Broker.

 – Z roku na rok rośnie liczba Polaków wynajmujących mieszkania, bo odchodzą od myślenia, że każdy musi mieć własne – tłumaczy Marcin Krasoń, analityk Home Broker. Podobnie sytuację na rynku widzi Małgorzata Janucewicz, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami: – Ludzie migrują za pracą, szkołą, dlatego mieszkania na wynajem mają wzięcie. Nie mówiąc już o tym, że rośnie pokolenie osób, które nie chcą mieć nic na własność.

Do tradycyjnych grup napędzających najem, jak np. studenci, dochodzą nowe. Popyt podbijają Ukraińcy. – Do pracy zatrudniani są fachowcy z innych krajów. Ostatnio słyszałam o poszukiwaniu mieszkań na trzy miesiące dla 50 Duńczyków pracujących w przemyśle stoczniowym – informuje Małgorzata Janucewicz. Coraz więcej lokali trafia też na rynek najmu krótkoterminowego, gdzie ludzie szukają mieszkania zamiast hotelu.

Na zyskowność najmu wpływ mają też rosnące stawki czynszów i stabilne ceny mieszkań. Z wyliczeń HB wynika, że w lutym tego roku średnia cena za wynajem, w przeliczeniu na mkw., w siedmiu największych miastach (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław) wynosiła 34,50 zł. To o 17 proc. więcej niż przed dwoma laty. – Stawki najmu urosły, ale zmienia się struktura mieszkań. Coraz mniej jest starych i zaniedbanych, a coraz więcej nowych, o wysokim standardzie – wskazuje analityk HB.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • windykator(2016-04-18 14:07) Zgłoś naruszenie 50

    Konieczna jest polityka utrzymywania ludzi w stanie głupoty. ... powiedział Mao Tse Tung.

    Odpowiedz
  • jagoda(2016-04-21 15:36) Zgłoś naruszenie 40

    Wynajmuję mieszkanie babci od lat, nie jest specjalnie wartościowe ale i tak daje 1200zł miesięcznie na czysto, zastanawiam się nad inwestycją w Wola Invest, taki apartament mógłby przynieść wyższe zyski.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane