statystyki

Christensen: Dobrze, gdy szef banku ma czas na grę w golfa

autor: Lars Christensen24.03.2016, 09:07; Aktualizacja: 24.03.2016, 09:39

Kto jest lepszym szefem banku centralnego – ktoś szczerze zajęty swoją pracą czy ktoś, kto większość czasu spędza na polu golfowym?

Lepszy jest golfista, ponieważ im więcej czasu szef takiego banku spędza w pracy, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo, że nie wykonuje jej dobrze. Zadaniem każdego szefa banku centralnego powinno być zapewnienie – tak to ujmijmy – nominalnej stabilności, a nie zniekształcanie względnych cen w gospodarce.

Najlepszym sposobem zapewnienia nominalnej stabilności jest prowadzenie polityki pieniężnej opartej na jasnych, przejrzystych i automatycznych zasadach. Szefowie banków centralnych, którzy tak postępują, nie mają za dużo pracy, ponieważ większość wykonuje za nich rynek. Tak się właśnie działo, zarówno w USA, jak i w większość państw europejskich, podczas Wielkiej Stabilizacji od początku lat 90. do 2008 r. Na rynkach panował wówczas wysoki poziom zaufania do banków centralnych w USA i Europie. Ogólnie spodziewano się, że banki centralne będą gwarantować nominalną stabilność. W rzeczywistości rynki zachowywały się tak, jakby Fed i EBC skupiały się na celu w postaci poziomu nominalnego PKB.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane