statystyki

KNF: Nie destabilizujmy banków

autor: Łukasz Wilkowicz10.03.2016, 07:29; Aktualizacja: 10.03.2016, 10:35
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Polski system bankowy jest stabilny, a prawie bilion złotych depozytów zgromadzonych w polskich bankach jest bezpieczny.źródło: ShutterStock

Problemem stają się wypowiedzi i akcje podważające zaufanie do instytucji finansowych

Polski system bankowy jest stabilny, a prawie bilion złotych depozytów zgromadzonych w polskich bankach jest bezpieczny. Banki pozostają instytucjami zaufania publicznego – uważa Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Szef nadzoru występował wczoraj na dorocznej konferencji finansistów „Forum bankowe”. Daleki był jednak od zadowolenia. Mówił raczej o tym, że z zaufaniem do banków jest coraz gorzej, choć winy za to nie ponoszą instytucje finansowe.

– Klient indywidualny jest czuły na wszelakie informacje z zewnątrz. Bardzo emocjonalnie reaguje na negatywne komunikaty – stwierdził Jakubiak. I przytoczył kilka przykładów z ostatnich tygodni.

Według niego po tym, jak agencja Fitch obniżyła w końcu lutego oceny wiarygodności kredytowej dwóch banków, „na forach internetowych zaczęła się nakręcać spirala spekulacji”. A kilka dni później pojawiły się – szybko zdementowane – plotki o problemach finansowych mBanku. – Ktoś rozsyłał do klientów mBanku SMS-y, że jest to bank zagrożony. To rozprzestrzenia się błyskawicznie i zbiega się z atakiem phishingowym. Jako nadzorca zakładam, że w przyszłości być może będzie pojawiać się coraz więcej takich przypadków – ostrzegał Jakubiak.

Przypomniał, że latem ubiegłego roku po wprowadzeniu zarządu komisarycznego w SK Banku w ciągu kilku dni wypłynęło stamtąd 30 proc. depozytów. – Dziś system finansowy zaczyna działać w innych niż do tej pory warunkach. Nie można wykluczać celowego działania na rzecz zdestabilizowania sektora, nawet jeśli ma on dobre wyniki i jest dobrze skapitalizowany – ocenił szef nadzoru.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane