statystyki

KNF: Nie destabilizujmy banków

autor: Łukasz Wilkowicz10.03.2016, 07:29; Aktualizacja: 10.03.2016, 10:35
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Polski system bankowy jest stabilny, a prawie bilion złotych depozytów zgromadzonych w polskich bankach jest bezpieczny.źródło: ShutterStock

Problemem stają się wypowiedzi i akcje podważające zaufanie do instytucji finansowych

Polski system bankowy jest stabilny, a prawie bilion złotych depozytów zgromadzonych w polskich bankach jest bezpieczny. Banki pozostają instytucjami zaufania publicznego – uważa Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Szef nadzoru występował wczoraj na dorocznej konferencji finansistów „Forum bankowe”. Daleki był jednak od zadowolenia. Mówił raczej o tym, że z zaufaniem do banków jest coraz gorzej, choć winy za to nie ponoszą instytucje finansowe.

– Klient indywidualny jest czuły na wszelakie informacje z zewnątrz. Bardzo emocjonalnie reaguje na negatywne komunikaty – stwierdził Jakubiak. I przytoczył kilka przykładów z ostatnich tygodni.

Według niego po tym, jak agencja Fitch obniżyła w końcu lutego oceny wiarygodności kredytowej dwóch banków, „na forach internetowych zaczęła się nakręcać spirala spekulacji”. A kilka dni później pojawiły się – szybko zdementowane – plotki o problemach finansowych mBanku. – Ktoś rozsyłał do klientów mBanku SMS-y, że jest to bank zagrożony. To rozprzestrzenia się błyskawicznie i zbiega się z atakiem phishingowym. Jako nadzorca zakładam, że w przyszłości być może będzie pojawiać się coraz więcej takich przypadków – ostrzegał Jakubiak.

Przypomniał, że latem ubiegłego roku po wprowadzeniu zarządu komisarycznego w SK Banku w ciągu kilku dni wypłynęło stamtąd 30 proc. depozytów. – Dziś system finansowy zaczyna działać w innych niż do tej pory warunkach. Nie można wykluczać celowego działania na rzecz zdestabilizowania sektora, nawet jeśli ma on dobre wyniki i jest dobrze skapitalizowany – ocenił szef nadzoru.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane