statystyki

Pieniądze są tanie, można przejmować

autor: Małgorzata Kwiatkowska, Patrycja Otto18.01.2016, 07:53; Aktualizacja: 18.01.2016, 09:35
Coraz więcej akwizycji

Coraz więcej akwizycjiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Liczba transakcji z udziałem polskich spółek była w 2015 r. o ponad 40 proc. większa niż w poprzednim. Polski rynek fuzji i przejęć zakończył ubiegły rok z 223 transakcjami – wynika z wyliczeń spółek Navigator Capital oraz Fordata. Najbardziej spektakularne to m.in. przejęcie 52,7 proc. TVN przez amerykański Scripps Networks za 2,416 mld zł, PKP Energetyka przez CVC Capital Partners za niemal 2 mld zł, LW Bogdanka przez energetyczną Eneę za niemal 1,5 mld zł oraz 41,6 proc. akcji nieruchomościowego Echo Investment przez fundusz Griffin Real Estate i PIMCO za 1,12 mld zł.

Jak zauważa Marta Kotwis z zarządu Fordata, po boomie prywatyzacyjnym w latach 2008–2013 teraz w Polsce dominują jednak transakcje o wartości do 100 mln zł, a większe stanowią niewielki odsetek transakcji.

Ubiegły rok chwalą sobie m.in. doradcy działający na rynku fuzji i przejęć. – Dla nas był bardzo dobry. Wzięliśmy udział w dziewięciu większych transakcjach przejęć, a doliczając mniejsze, o wartości poniżej 10 mln zł, w 11 wobec siedmiu w roku 2014. Część z nich jest już zamknięta, pozostałe czekają na zgodę UOKiK lub parafowanie wkrótce ostatecznej umowy – informuje Marcin Duszyński, prezes Capital One Advisers.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane