statystyki

Kluza nowym szefem GPW? To realne

autor: Małgorzata Kwiatkowska07.01.2016, 07:49; Aktualizacja: 07.01.2016, 08:14

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy GPW we wtorek ma zdecydować o wyborze nowego prezesa spółki. Duże szanse ma były minister finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego

O tym, kto obejmie stanowisko, przesądzi Skarb Państwa, który dysponuje ponad 51 proc. głosów na walnym giełdy. Nieoficjalne informacje wskazują, że decyzja o wyborze już zapadła i największe szanse na kierowanie GPW ma Stanisław Kluza. Faworytem w wyścigu o stanowisko jest m.in. według serwisu politycznego 300Polityka. Do końca grudnia warszawskiemu parkietowi szefował Paweł Tamborski wybrany przez poprzednią ekipę rządzącą.

Nazwisko Kluzy, doktora nauk ekonomicznych specjalizującego się w ekonometrii, było jednym z kilku kojarzonych z giełdą. Poza nim wśród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na prezesa wymieniano też Cezarego Mecha, który w 2008 r. za kadencji Sławomira Skrzypka objął stanowisko doradcy prezesa NBP, Jerzego Żyżyńskiego – ekonomisty i posła PiS; Marcina Gomoły, byłego zastępcy szefa Komisji Nadzoru Finansowego, oraz Michała Krupińskiego, który w rządzie PiS w latach 2006–2007 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu.

– Wybór Stanisława Kluzy byłyby chyba jednym z lepszych, biorąc pod uwagę osoby, które wskazywano jako kandydatów na to stanowisko. Z rynkiem kapitałowym był związany profesjonalnie, ma wiedzę i doświadczenie potrzebne do pełnienia tej funkcji – ocenia szef działu analityków jednego z domów maklerskich.

Nie do przecenienia są też jego związki z rządzącą partią. Jeszcze w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, a od lipca do września 2006 r. ministrem finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W tym samym roku został pierwszym szefem utworzonej wówczas Komisji Nadzoru Finansowego, tzw. supernadzorcy nad rynkiem finansowym. Jego droga zawodowa i znajomości wśród rządzących dają nadzieję, że łatwiej będzie mu przekonywać polityków do pomysłów, które mogłyby ożywić rynek kapitałowy w Polsce.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane