statystyki

Paczkowy przedświąteczny szczyt. Zdyszany kurier biega między choinkami

autor: Patrycja Otto22.12.2015, 07:35; Aktualizacja: 22.12.2015, 08:12
paczka-kurier

Konkurencja wśród kurierów jest wyraźnie zauważalna. I sklepy, i pośrednicy zdają sobie sprawę, że w e-handlu nie są już w stanie rywalizować ze sobą tylko cenąźródło: ShutterStock

Sprzedaż sklepów internetowych będzie nawet o 20 proc. większa niż przed rokiem. Firmy skróciły terminy dostaw, a klienci robili zakupy z wyprzedzeniem.

O tym, że na rynku trwa paczkowy szczyt, świadczą dane płynące od firm przesyłkowych. Poczta Polska przyznaje, że kilka dni temu zanotowała rekord pod względem liczby nadanych paczek – pół miliona jednego dnia. Operator przewiduje, że w tym roku zrealizuje w sumie w najgorętszym okresie roku o 20 proc. więcej zamówień niż przed rokiem, kiedy to od końca listopada do świąt klienci Poczty nadali 10,3 mln szt. przesyłek kuriersko-paczkowych, z czego w samym grudniu 5,9 mln szt.

O wzrostach rzędu 15–20 proc. w porównaniu z 2014 r. mówią prywatni operatorzy.

– W okresie szczytu dzienne obroty są nawet o 50 proc. wyższe w stosunku do pozostałej części roku – komentuje Małgorzata Maj z DPD.

Można w związku z tym oczekiwać, że rynek przesyłek znacząco przekroczy w całym roku poziom 200 mln sztuk. W 2014 r. wyniósł nieco ponad 190 mln sztuk.

Wzrost zainteresowania w okresie przedświątecznym deklarują też sklepy internetowe. Iperfumy.pl przyznają się do 30–40 proc. wzrostu w liczbie zamówień. LPP, właściciel sieci Reserved czy Mohito, mówi nawet o 50-proc. wzroście.

Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to zasługa zwiększenia się liczby sklepów deklarujących, że są w stanie przyjąć zamówienie nawet dwa do czterech dni przed Wigilią i zdążyć z jego realizacją przed świętami. W roku ubiegłym większość sklepów oceniała bezpieczny czas na przynajmniej pięć, sześć dni. Przed kilkoma laty było to nawet 10 dni.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane