statystyki

Olga Kozierowska: Mężczyznom trudno się przyzwyczaić do sukcesów kobiet [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti25.10.2015, 18:00; Aktualizacja: 25.10.2015, 18:47
- Nie opowiadam kobietom banialuk, że życie to bajka, że wystarczy w siebie uwierzyć - tłumaczy mentorka

- Nie opowiadam kobietom banialuk, że życie to bajka, że wystarczy w siebie uwierzyć - tłumaczy mentorkaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kobiety najczęściej szukają potwierdzenia, że można upaść i można się podnieść. Sama zaliczyłam wiele upadków, więc mam o czym mówić – opowiada Olga Kozierowska, mówczyni motywacyjna i twórczyni organizacji wspierającej przedsiębiorczość kobiet.

#RigamontiRazy2

#RigamontiRazy2

#RigamontiRazy2

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zaraz cisza wyborcza.

Dlatego o polityce nie będzie, bo zaraz mnie pani wciągnie w dyskusje o parytetach. Jak kobieta, to przecież musi być o parytetach, a ja ani nie jestem za parytetami, ani przeciw. Ja jestem za tym, że kobieta jak ma kompetencje, to powinna zajmować wysokie stanowisko.

A nie zajmuje?

Nie zawsze.

Czyli będzie o tym, że kobiety mają gorzej?

Nie jestem zero-jedynkowa w ocenach. Jednak jeśli spojrzymy na biznes albo naukę, to kobiety mają gorzej. W zarządach spółek giełdowych jest tylko 6 proc. kobiet.

Może nie chcą?

Chcą. Mężczyznom trudno się przyzwyczaić do sukcesów kobiet. Jednak uważam, że kobiety w Polsce mają i tak o wiele więcej szans i możliwości niż np. w Niemczech.

W Niemczech? Przecież niemiecka kanclerz rządzi światem.

Ale u nas ten szklany sufit jest pęknięty, a tam nie ma żadnej rysy. Tam kobietom jest trudniej. Pracowałam w wielkiej korporacji, byłam dyrektorem marketingu na Europę Środkową i Wschodnią, miałam pod sobą 14 krajów i w Niemczech budziłam co najmniej zaciekawienie, bo tam w tej korporacji nie było w zarządzie ani na stanowiskach dyrektorskich żadnej kobiety. Byłam ewenementem. I jeszcze kiedy rozmawiałam przez telefon z panami na równorzędnych stanowiskach albo wymieniałam z nimi e-maile, byłam traktowana jak partner, ale wystarczyło, że się pojawiłam w centrali, od razu dochodziły do mnie niewybredne komentarze.

Bo?

Bo dla nich kobieta dyrektor to kochanka prezesa. Jeżeli babka jest młoda, zadbana, to przecież wiadomo, że merytorycznie kariery nie zrobiła... Zresztą nie tylko panowie taką etykietę przypinają kobietom na wysokich stanowiskach. Panie są niestety też niegorsze w etykietowaniu. Kobiety krzyczą o równym traktowaniu, o parytetach, o szklanym suficie, a często same są dla innych kobiet straszne... Byłam dziś na konferencji i kiedy występował mężczyzna, to kobiety, które za mną siedziały, nie oceniały go, nie mówiły, że pantoflarz albo macho, ale kiedy na mównicę wychodziła kobieta, zaraz było słychać: a ta, to taka matka Polka, co się oderwała od pieluch i chce karierę robić... Albo że taka pomocna, ciepła, jak do dzieci mówi. No, do jasnej cholery, po co to? Ale jak taka pomocna matka Polka raz w robocie asertywnie powie nie, to kim jest według innych kobiet? Suką, za przeproszeniem. Albo ile razy słyszałam od kobiet taką oto historyjkę: wiesz, byłam na spotkaniu, facet supermerytoryczny, ale ta baba to taka jędza, że hej. Kiedy dopytywałam, dlaczego jędza, to się okazywało, że konkretna, merytoryczna, przygotowana, twarda w negocjacjach, a więc jędza, nieprawdaż? To jest dowód na to, że niby jesteśmy demokratyczni, równouprawnieni, ale w głowach, mentalnie nie akceptujemy do końca, że kobieta może być twarda, mieć wielki biznesowy sukces. Kobiety z mojego pokolenia, czyli 35 plus, nie są nauczone współpracy zespołowej, solidarności i trudno się dziwić, tak byłyśmy wychowywane, porównywane do innych... Może to pani zna: „Nie jedz, bo będziesz gruba i nie znajdziesz męża”; „Dostałaś 4+, a były jakieś piątki?”.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane