statystyki

Ochrona rzecznika finansowego również dla jednoosobowych przedsiębiorców

autor: Piotr Pieńkosz13.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 13.10.2015, 09:56

W życie weszły nowe przepisy dotyczące rozpatrywania reklamacji przez banki. Powołano również instytucję rzecznika finansowego. Czy jako przedsiębiorca mogę skorzystać z jego pomocy?

Tak, ale tylko jako osoba fizyczna prowadząca jednoosobowy biznes.

Ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o rzeczniku finansowym, która weszła w życie 11 października 2015 r., odnosi się do rozwiązywania sporów pomiędzy instytucjami, takimi jak banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe czy też ubezpieczalnie, a ich klientami. W art. 2 jako klienta zdefiniowano osobę fizyczną. Nie posłużono się zwrotem „konsument”, który jest węższy niż „osoba fizyczna”. O ile bowiem konsumentem jest jedynie osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, która umowy na rynku finansowym zawiera w celu realizowania swoich prywatnych potrzeb, o tyle pod pojęciem osoby fizycznej kryje się konsument, ale i osoba prowadząca jednoosobowy biznes, która korzysta z usług banków czy też SKOK-ów zarówno jako osoba prywatna, jak i przedsiębiorca.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane