statystyki

Rzecznik finansowy zajmie się mediacją

autor: Patryk Słowik28.01.2016, 07:38; Aktualizacja: 28.01.2016, 09:10
podpis, biznes, firma, prawo, dokument

Wątpliwości przy okazji prac nad rozporządzeniem budził termin, jaki należy wyznaczyć rzecznikowi na zakończenie postępowania.źródło: ShutterStock

Z trzytygodniowym opóźnieniem, ale wreszcie jest: rozporządzenie ministra finansów w sprawie pozasądowego postępowania przed rzecznikiem finansowym. Wracają też przy okazji wątpliwości, czy przepisy ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o rzeczniku finansowym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1348) nie są zbyt rygorystyczne dla przedsiębiorców.

Rozporządzenie określa procedurę prowadzenia sporów między klientami a podmiotami sektora przed rzecznikiem finansowym. Ustawodawca postanowił stworzyć taką możliwość, licząc na to, że więcej spraw uda się polubownie zakończyć bez konieczności angażowania sądu. Teoretycznie rzecznik powinien móc działać już od 1 stycznia 2016 r. Jednak niezbędny akt wykonawczy obowiązuje dopiero od 21 stycznia.

Zarówno ustawa, jak i rozporządzenie są bardzo prokonsumenckie. Przykład? O postępowaniu pozasądowym mówiono jak o mediacji. W praktyce jednak nie ma ono z mediacją nic wspólnego. Wynika to z art. 37 ustawy, który stanowi, że udział przedsiębiorcy jest obowiązkowy. – To niefortunna konstrukcja. Jestem przeciwna tworzeniu sztywnych wymogów przez ustawodawcę – mówi Diana Bożek, ekspertka ds. ubezpieczeń gospodarczych z Katedry Prawa Ubezpieczeń WPiA UW.

Prawniczka uważa, że sam fakt zachęcania zakładów ubezpieczeń czy banków do zawierania ugód z klientami jest godny pochwały, ale przymus nie odniesie pożądanego efektu. W ocenie Bożek przedsiębiorca będzie musiał uczestniczyć w mediacji także wtedy, gdy będzie przekonany o swojej racji. A to tylko strata czasu obu stron, gdyż szanse na porozumienie są wówczas niewielkie.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane