statystyki

CEIDG: Przedsiębiorca zapłaci za skutki nieaktualnego wpisu

autor: Patryk Słowik07.06.2016, 17:00
Dane

Zdaniem ekspertów konstrukcja nowych przepisów jest niefortunnaźródło: ShutterStock

Politycy szukają sposobu na to, by przedsiębiorcy aktualizowali dane w CEIDG. Wybrane rozwiązanie może jednak stać się pożywką dla oszustów.

Ile wpisów w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest nieaktualnych? Nikt tego nie wie. Ogrom umieszczonych w niej danych powoduje, że gubią się nie tylko obywatele, lecz także urzędnicy. A zgodnie z prawem domniemywa się, że dane wpisane do CEIDG są prawdziwe.

Ustawodawca (jeszcze za kadencji PO-PSL) wymyślił więc rozwiązanie: od 19 maja obowiązuje w nowym brzmieniu art. 33 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1893). Stanowi on, że osoba fizyczna wpisana do CEIDG ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem do ewidencji nieprawdziwych danych, niezgłoszeniem danych podlegających obowiązkowi wpisu oraz brakiem aktualizacji danych.

Mówiąc prościej: jeśli nasz kontrahent poniesie szkodę związaną z tym, że nasz wpis jest nieaktualny – będziemy musieli mu zapłacić.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane