statystyki

Ile wart jest menedżer instytucji finansowej

autor: Andrzej Raczko12.10.2015, 07:34; Aktualizacja: 12.10.2015, 08:48
przedsiębiorca prawo

Kryzys finansowy pokazał, że bezwzględnie dążąc do maksymalizacji wartości, menedżerowie podejmują nadmierne ryzykoźródło: ShutterStock

Jak wynagradzać menedżerów sektora finansowego? Jeśli odrzucić wielce populistyczny i prosty pogląd, że prezesi zarabiają na pewno za dużo, wówczas udzielenie odpowiedzi na to pytanie wcale nie jest łatwe. Można za punkt wyjścia przyjąć teorię ekonomii, według której każdy czynnik produkcji powinien dostawać co najwyżej tyle, ile wynosi jego krańcowa produktywność. Przekładając to na problem wynagrodzenia nowego menedżera, można stwierdzić, że jego dochody powinny zależeć od wzrostu wartości firmy, wynikającej z decyzji podejmowanych przez niego w okresie trwania kontraktu.

Teoria ma jednak to do siebie, że jest trudna do wprowadzenia w życie. Po pierwsze, wynagrodzenie negocjuje się ex ante, kiedy nie są jeszcze znane rezultaty zarządzania nowego menedżera. Po drugie, przyrost wartości firmy nie musi być skutkiem jego działań, ale zewnętrznych i sprzyjających czynników. Po trzecie, wszystkie efekty działania menedżera, szczególnie te negatywne, mogą być widoczne dopiero po dłuższym czasie.

Właściciele firmy starają się uwzględnić te czynniki w kontrakcie określającym wynagrodzenie menedżera. Przede wszystkim znaczna część wynagrodzenia wypłacana jest w formie premii przyznawanej ex post. Często przybiera ona formę akcji, które menedżer może zbyć dopiero po odpowiednio długim czasie. Strażnikiem właściwie zawartego kontraktu jest rada nadzorcza firmy, która często posiłkuje się wyspecjalizowanymi firmami zdolnymi do oceny kwalifikacji menedżera i jego programu zarządzania firmą.

Używając terminologii rynkowej, warunki popytu na menedżerów określają przedstawiciele właścicieli firmy i jeśli działają oni profesjonalnie, powinni właściwie wynegocjować wynagrodzenie. Podaż menedżerów także rządzi się określonymi prawami. Nie rodzą się oni na kamieniu, ale wymagają czasami wieloletniego przygotowania. Zdobywając kolejne kwalifikacje, przyszły menedżer przechodzi przez kolejne szczeble kariery, awansując również pod względem finansowym. Skumulowany wzrost płacy w pewnym sensie odpowiada kosztowi wykształcenia menedżera, ponieważ przyszły menedżer będzie oczekiwał zarobków wyższych od bieżącego uposażenia.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane