statystyki

Bochniarz: Narodowy protekcjonizm wygrywa

autor: Marek Tejchman21.09.2015, 07:12; Aktualizacja: 21.09.2015, 10:01
Henryka Bochniarz

Henryka Bochniarzźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: WOJTEK RZAZEWSKI

Henryka Bochniarz: Wszystkie dotychczasowe próby wprowadzenia powszechnej równości w sprawach majątkowych okazały się utopiami, ale kapitalizm w dotychczasowym kształcie musi być zrewidowany

Czy ma pani poczucie, że Polacy są zainteresowani nie tylko słuchaniem, ale także implementowaniem wiedzy i pomysłów, które pojawiają się na takich wydarzeniach jak Europejskie Forum Nowych Idei?

Każdą świadomą zmianę społeczną poprzedza jakaś idea. Staramy się sprowadzać do Sopotu ludzi, którzy o takich ideach opowiadają. EFNI pokazuje, jak bardzo gospodarka europejska łączy się z szerokim kontekstem: społecznym, politycznym, kulturowym, ze zmianami w zachowaniach konsumenckich, a ostatnio ze skomplikowaną sytuacją międzynarodową. Nasze sopockie forum jest też miejscem dialogu nowych krajów Unii z jej starą częścią. Ten aspekt może być szczególnie ciekawy podczas tegorocznej edycji. Kryzys migracyjny nie słabnie, a na horyzoncie nie widać jego rozwiązania.

Będzie z kim o tym rozmawiać? Czy w Sopocie pojawią się reprezentatywni przedstawiciele starych krajów Unii?

Spodziewamy się zarówno polityków, jak i przedstawicieli europejskiego biznesu, mediów oraz licznych ekspertów. Obecność zapowiedzieli m.in. Donald Tusk, Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Elmar Brok, szef Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, i Norbert Röttgen, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu. Będzie liczna grupa urzędników unijnych wysokiego szczebla. Będą przedstawiciele naszych partnerskich organizacji pracodawców z Francji i Niemiec. Przyjadą redaktorzy z takich mediów, jak „El País”, „Corriere della Sera”, „Deutsche Welle”, BBC czy France 24. Pojawią się ambasadorzy wielu państw unijnych. Obecność zapowiedzieli intelektualiści, jak Olivier Roy, europejski autorytet ds. islamu i radykalizmów, czy Thomas Pogge, dyrektor Global Justice Program z Niemiec. Będziemy z nimi dyskutować o różnych wymiarach europejskiej solidarności, nie tylko dotyczących migracji. Dziś zagrożonych jest też kilka innych ważnych aspektów wspólnego rynku, bo protekcjonizmy narodowe biorą górę nad korzyściami ze wspólnoty.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane