statystyki

Czy naprawdę fiskus uciska biznes

autor: Jerzy Cieślik04.09.2015, 07:35; Aktualizacja: 04.09.2015, 07:40
Najnowszym innowacyjnym produktem doradztwa podatkowego są opcje pracownicze

Najnowszym innowacyjnym produktem doradztwa podatkowego są opcje pracowniczeźródło: ShutterStock

W powszechnym odbiorze relacja przedsiębiorca – aparat skarbowy to nierówna walka tego pierwszego, zagubionego w gąszczu skomplikowanych przepisów, z bezdusznym systemem, który wykorzystuje wszelkie sposoby, by ściągnąć jak najwięcej podatków. W duchu tej narracji Sejm uchwalił ustawę nakazującą rozstrzyganie wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego na korzyść podatników właśnie po to, by wzmocnić słabszą stronę wspomnianej relacji.

Jednak obserwacja procesów zachodzących we współczesnej gospodarce wskazuje, że jest na odwrót i silniejszą stroną jest – podatnik. Składają się na to dwie przyczyny. Pierwsza to rosnąca złożoność i różnorodność procesów biznesowych w wyniku zmian w sferze technologii i organizacji, a szczególnie zastosowania na szeroką skalę technologii informacyjnych i komunikacyjnych. W efekcie pojawiają się coraz to nowe modele i transakcje biznesowe, z którymi w pierwszej kolejności zderzają się przedsiębiorcy. Wykorzystują nowe możliwości w celu rozwoju sprzedaży i obniżki kosztów, w tym także szczególnego kosztu, jakim są podatki. Aparat skarbowy usiłuje nadążyć za tymi szybkimi zmianami, wnioskując do parlamentu o odpowiednie dostosowanie przepisów, lecz robi to z opóźnieniem i niezbyt skutecznie. Gdy uda się zamknąć lukę w przepisach w jednych obszarach, podatnicy znajdują nowe możliwości optymalizacji obciążeń podatkowych w innych. Tego typu sytuacje mają na świecie charakter powszechny i Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem.

Co ważne, w starciu z fiskusem podatnik nie jest bezbronny, bo mamy w kraju znaczący i sprawnie funkcjonujący sektor doradztwa podatkowego. Jego czołówkę stanowi ok. 9 tys. licencjonowanych doradców podatkowych. Do tego trzeba dodać prawników wyspecjalizowanych w doradztwie podatkowym zatrudnionych w kancelariach prawniczych. Ten górny segment specjalizuje się w obsłudze większych firm i bardziej skomplikowanych transakcji. Są to jednak usługi stosunkowo drogie. Ale mamy też drugi segment – ok. 45 tys. biur rachunkowych, które w ramach obsługi księgowej udzielają podstawowych porad podatkowych, a w razie wątpliwości roboczo kontaktują się z urzędami skarbowymi. Zakres merytoryczny tych porad jest zupełnie wystarczający do prowadzenia działalności na niewielką skalę. Ponadto są to usługi dobrej jakości i na kieszeń mniejszych podmiotów. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że Polska jest światową potęgą w dziedzinie usług księgowych i że sektor ten odgrywa niezmiernie ważną rolę w rozwoju polskiej przedsiębiorczości.

Wyścig „zbrojeń”

Między tymi dwoma segmentami doradztwa – zaawansowanym i podstawowym – występuje stały przepływ pomysłów i rozwiązań. Nowe techniki optymalizacyjne są najpierw rozpracowywane i testowane w górnym segmencie, by po pewnym czasie zostać rozpowszechnione we wszystkich segmentach gospodarki. Wyjaśnijmy, że pod pojęciem optymalizacji rozumiemy dążenie do minimalizacji obciążeń podatkowych w granicach prawa, choć niekoniecznie zgodnie z intencją twórców przepisów. Optymalizację należy odróżnić od unikania płacenia podatków, co wiąże się z naruszaniem prawa.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

 • sn(2015-09-05 14:59) Zgłoś naruszenie 00

  Co ten Pan CJ wypisuje, niech założy małą firmę 2-5 osobową spółkę (założenie >5 tys.udziały, 1200 notariusz + wypisy , KRS + MSiG 400zł+ doradztwo 1000zł+ inne koszty pisanina ,czas = ok. 8000zł > w anglii ok.50 funtów< , a likwidacja też kosztuje parę tysięcy i trwa przez ok.roku przeciągana, utrudniania przez KRS zbiurokratyzowany-zobaczcie ile tylko druków do wypełnienia na stronie MS KRS .To Oni w KRS powinni tą biurokrację wypełniać, firmy powinny uchwałami tylko zgłaszać potrzeby > PIT37 US już może wypełniać dlaczego Oni nie? ) lub prywatną , zobaczy jakie są koszty utrzymania ,czy będzie tego Pana stać na doradców,konsultantów,prawników itp. Naciągactwo mogą stosować i na dużą skalę wielkie firmy (mają sztaby doradców ,prawników-znają dobrze prawo i obchody ,stać ich na to) , korporacje , banki,hipermarkety itp co rocznie daje wg info mediów ok.46 mld nie zapłaconych od tego podatków w RP (CIT 8 19 +19 % dywidenda ,pompują na raje podatkowe za 1-2 % przez Luksemburg ,Cypr, Kajmany itp.).Rząd jakość tu jest słaby lub udaje takiego i to hipokryzja .Gniecie małe firmy i lud biedny za parę set złotych ,a nie ściąga mldów. Pan powinień o tym napisać, bo tu jest sedno sprawy !

  Odpowiedz
 • skarbona(2015-09-04 12:59) Zgłoś naruszenie 00

  "Jednak obserwacja procesów zachodzących we współczesnej gospodarce wskazuje, że jest na odwrót i silniejszą stroną jest – podatnik. "

  Ktoś to w końcu zauważył...
  A myślałam, że nie dożyję tej chwili.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane